Za nim drugi dzień z Festiwalem Teatru InQbator – Ruch wol. 2. Po raz kolejny ostrołęczanie spotkali się ze sztuką najlepszych polskich scen, prezentowaną przez teatry z najwyższej półki.
Festiwal Teatralny InQbator to projekt artystyczny, edukacyjny i integracyjny prezentujący ważne wydarzenia teatralne w szerokim spektrum gatunków, technik oraz praktyk interpretacyjnych. Przedstawia on wiele powiązanych ideą przewodnią spektakli, warsztatów, paneli dyskusyjnych i spotkań twórców z publicznością. 'Tematyczność” festiwalu jest cechą wyróżniającą go spośród innych wydarzeń tego typu. Inicjatywie towarzyszy hasło RUCH – rozumiany jako nośnik treści, emocji i koncepcji w teatrze i tańcu.
Dzisiaj organizatorzy zapraszają:
godz. 15 – Mistrz – Spektakl TEATRU GRY I LUDZIE z Katowic
Mistrz to historia obdarzonego niezwykłymi talentami rzemieślnika, który marzy o stworzeniu magicznego instrumentu, zdolnego odtworzyć wszystkie dźwięki świata. Reżyseria: Maciej Nogieć
www.gryiludzie.pl (scena przy DH Kupiec)
godz.16 – Historia prawdopodobna – ingerencja taniec. Spektakl OSTROŁĘCKIEJ SCENY AUTORSKIEJ. Ideą tego działania jest przybliżenie publiczności czym jest ruch w teatrze, jak potrafi zmienić i wzbogacić spektakl.
Do wersji przedstawienia, przygotowanej przez Wojciecha Kraszewskiego, dodane zostaną sekwencje ruchowe przygotowane przez choreografa (taniec). Ingerencja polegała będzie na włączeniu do spektaklu elementów ruchowych, nie zmieniając jednak jego założeń artystycznych a jedynie wzbogacając i uzupełniając jego formę. Trzy różne wersje spektaklu pokazane zostaną podczas trzech dni Festiwalu dając możliwość widzom porównania jakości artystycznej każdego z nich. Praca pod kierunkiem dr. hab. Aleksandry Dziurosz: choreografa, pedagoga, twórcy Warszawskiego Teatru Tańca, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
(scena przy DH Kupiec)
godz. 17 – Na horyzoncie myśli – Spektakl TEATRU MIMO z Warszawy
Wszystkie mapy zgubili dawno temu. Czas odmierzają porami roku. Wędrują przed siebie po cienkiej linii marzeń, poszukując miejsca, które dobrze znają. Niosą ze sobą swój dom nieskończony wierząc, że niebo nie okaże się być zbyt wysoko.
Reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk www.teatrmimo.pl (scena przy DH Kupiec / scena kameralna OCK – w zależności od pogody)
godz.18.30 – In blue – Spektakl TEATRU AKT z Warszawy
To przedstawienie o lekkiej, niebanalnej formie, stanowiące połączenie teatru pantomimy, tańca, cyrku, teatru ulicznego i happeningu. Temat przewodni to podróż w krainę wyobraźni, w którą niespodziewanie wyrusza główny bohater. Fantazyjny świat wodny inspiruje do stworzenia wielu ciekawych wizualnie obrazów; czasem lirycznych, jak spokojna toń wodna, czasem plastycznych jak rwący strumień, a czasem gwałtownych, jak wzburzone morze.
Pomysł, reżyseria: Teatr Akt www.teatrakt.pl (parking OCK)
godz. 20 – Bahantki – Spektakl TEATRU CHOREA z Łodzi
W każdym z nas jest jednoczesna potrzeba porządku i chaosu, potrzeba szaleństwa i harmonii. Dlaczego jesteśmy jedynym gatunkiem, który wyrzyna sam siebie, pragnąc w głębi serca najbardziej miłości i obecności boga? To trzecia, finalna faza mierzenia się Teatru z najbardziej intrygującym dramatem Eurypidesa i próba opowiedzenia tej wieloznacznej tragedii przy użyciu innego niż w poprzednich projektach klucza. Reżyseria: Tomasz Rodowicz www.chorea.com.pl (scena główna OCK)
godz.21.30 – Carmen Funebre – Spektakl TEATRU BIURO PODRÓŻY z Poznania
Teatr istnieje od 1988r. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. Inspiracją do powstania tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Relacje uchodźców z byłej Jugosławii przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się w planie realistycznym oraz metafizycznym. W spektaklu Teatr używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza, jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów wywołuje u widza silne wrażenie.
Reżyseria: Paweł Szkotak www.teatrbiuropodrozy.pl (parking przy ul. Prądzyńskiego)