Osoby, które już teraz zdecydowały się skorzystać z obniżenia powszechnego wieku emerytalnego, złożyły przez 1,5 miesiąca 257,5 tysiąca wniosków, w tym aż 30 tysięcy na Mazowszu. ZUS wydał w tej sprawie dotychczas 98 tysięcy decyzji przyznających prawo do świadczenia. Jednocześnie wciąż wpływają nowe wnioski.
Analiza decyzji przyznających emerytury pozwala na zaobserwowanie pewnych zjawisk. Okazuje się, że w perspektywie ogólnopolskiej nie ma znacznych dysproporcji w liczbie nowych emerytów i emerytek. Zauważalna jest natomiast dość duża różnica w wysokości ich emerytur. Statystyka decyzji emerytalnych wydanych w związku z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego pokazuje, że średnia emerytura mężczyzn w Polsce jest o ponad 1 220 zł wyższa niż świadczenie kobiet. Zjawisko to przybiera podobną skalę także obserwując dane z poszczególnych mazowieckich oddziałów ZUS, gdzie najniższa średnia emerytura przypada dla kobiety z północnego Mazowsza (1 457 zł) a najwyższa mężczyźnie z terenu Warszawy (3 295 zł).
Innym ciekawym zjawiskiem, które obserwuje ZUS analizując wydane decyzje, jest także popularność wyboru przelewu bankowego jako formy pobierania świadczenia.
Zmiana przepisów wprowadzających niższy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) wpływa bez wątpienia w pewnym stopniu na podaż pracowników na rynku pracy.
Mówił Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.