Przejażdżka władzy po lokalnych wertepach? A może spotkania burmistrza z mieszkańcami w kawiarence obywatelskiej lub diagnoza gminy pod kątem potrzeb osób starszych? Wprowadzanie pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu we współpracy z lokalnymi władzami jest możliwe – nagrodę Super Samorząd otrzymują Ci, którzy zrobili to najskuteczniej. W piątek, 7 czerwca, podczas uroczystej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji nagrody.
Jury uhonorowało tytułem Super Samorządu siedem spośród piętnastu nominowanych w tym roku do nagrody. Ich działania dotyczyły różnych zagadnień, jednak łączy je jedno – w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos udało się wprowadzić pozytywne zmiany w społeczności dzięki udanej współpracy z władzami samorządowymi. Aby docenić ten kluczowy element, bez którego osiągniecie celu nie byłoby możliwe, nagroda wręczana jest zarówno inicjatorom oddolnych działań (organizacjom pozarządowym, grupom nieformalnym i innym podmiotom), jak i władzom lokalnym.
Dodajmy, że wśród nominowanych jako jedyne z województwa mazowieckiego było Stowarzyszenie 'Projekt Radomir” z Obierwi, które skutecznie zachęciło społeczność do wspólnych działań oraz stworzyło przestrzeń do integracji organizacji pozarządowych z całego powiatu ostrołęckiego. Na gali była delegacja w składzie: Robert Niedzwiecki, Kamil Stepnowski i wójt gminy Lelis Stefan Prusik.
Laureaci nagrody 'Super Samorząd 2019”
woj. śląskie
Inicjatywa 'Bielsko-Biała – miasto przyjazne zwierzętom” oraz władze Bieska-Białej
woj. opolskie
Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego 'Kobietom – Mammograf” oraz władze Kluczborka
woj. małopolskie
Fundacja Lepsze Niepołomice oraz władze Niepołomic
woj. warmińsko-mazurskie
Forum Sołtysów Gromada oraz władze gminy Węgorzewo
woj. pomorskie
Stowarzyszenie WitaLis i Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy oraz władze gminy Lichnowy
woj. zachodniopomorskie
Postomińskie Stowarzyszenie 'Razem Lepiej” oraz władze gminy Postomino
woj. wielkopolskie
Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa i władze gminy Zduny