Cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów osiedlenia się w Polsce. Wnioski można składać od początku bieżącego roku.
Wsparcie finansowe może otrzymać cudzoziemiec, który złoży do Wojewody wniosek o zezwolenie na pobyt stały z tytułu posiadania Karty Polaka i w ciągu 3 miesięcy wystąpi o przyznanie świadczenia pieniężnego. Pomoc finansowa może być wykorzystana na pokrycie kosztów zagospodarowania oraz bieżącego utrzymania w Polsce i przysługuje cudzoziemcowi, jego małżonkowi oraz małoletnim dzieciom przebywającym wraz z nim w Polsce. Z opłaty skarbowej zwolniony jest wniosek o pobyt stały z tytułu posiadania Karty Polaka, natomiast do wniosku o przyznanie świadczeń należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 10 zł.
Świadczenie pieniężne przyznawane jest na okres do 9 miesięcy w kwocie stanowiącej:
w okresie pierwszych 3 miesięcy równowartość 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku złożenia wniosku na wnioskodawcę i jego małżonka oraz równowartość 50 proc. tej kwoty na każde małoletnie dziecko pozostające pod władzą rodzicielską wnioskodawcy lub jego małżonka, w okresie od 4 do 9 miesiąca – odpowiednio 60 proc. ww. kwot.
Decyzje o przyznaniu świadczenia pieniężnego wydaje Wojewoda, natomiast wypłaty świadczeń dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce pobytu wnioskodawcy. Wypłaty dokonywane będą w transzach miesięcznych w kasie starostwa lub przelewem na wskazane przez cudzoziemca konto bankowe. W przypadku zmiany miejsca pobytu cudzoziemca lub członków jego rodziny na inne znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, właściwym do wypłaty świadczenia pozostanie starosta wskazany w decyzji Wojewody.
Wniosek wraz z dokumentami można złożyć osobiście w Urzędzie:
w Wydziale Spraw Cudzoziemców
w Delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Siedlcach i Ostrołęce.
Wniosek można też przesłać pocztą lub złożyć osobiście wraz z wnioskiem o zezwolenie na pobyt stały z tytułu posiadania Karty Polaka wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym na konkretny dzień i godzinę w siedzibie Wydziału lub w Delegaturze w Radomiu, dzwoniąc pod numer telefonu (22) 695 67 71 lub wysyłając e-mail na adres: [email protected] (podając swój numer telefonu z prośbą o kontakt w celu umówienia na złożenie wniosku), a także w pozostałych Delegaturach w Ciechanowie, Płocku, Siedlcach i Ostrołęce.