Zmarła Maria Michalska, wieloletni pracownik i działacz kultury, niezapomniana solistka Zespołu Pieśni i Tańca 'Kurpie’.
Nabożeństwo żałobne 20 lutego o godz. 10.30 w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego (klasztor), po czym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz miejski.
Fot: Mariusz Zaczkowski
Tak pisał o Niej Bernard Kielak:
(…) Pochodzi ze wsi Brzozowy Kąt koło Czarni, gdzie urodziła się 16 stycznia 1930 r. (…) Od najmłodszych lat miała bezpośredni, rodzinny kontakt z najlepszymi przykładami tradycyjnego folkloru puszczańskiego. Kontakt ten i wrodzone umiejętności pozwoliły jej już od lat szkolnych stać się artystką ludową w dziedzinie śpiewu i tańca ludowego.
Szkołę podstawową ukończyła z Brzozowym Kącie, następnie pracowała w gospodarstwie rodziców. W 1954 r, wyszła za mąż za Zdzisława Michalskiego. W 1957 r. przeprowadziła się do Ostrołęki a w 1961 r. podjęła pracę w Powiatowym Domu Kultury. W PDK pracowała do 1970 r. kiedy to przeszła do Zakładowego Domu Kultury Ostrołęckich Zakładów Celulozowo- Papierniczych. Mimo różnych reorganizacji, zmian nazwy i przekształceń tej instytucji z domem kultury w Ostrołęce – Wojciechowicach związana była przez ponad 20 lat.
Działalność artystyczną rozpoczęła w reaktywowanym w 1948 r. zespole regionalnym 'Czarnia”. Wraz z zespołem, w którym zarówno śpiewała jak i tańczyła, bardzo często występowała na różnych uroczystościach lokalnych, powiatowych a nawet na terenie innych województw. Na przemian ze swa siostrą Władysławą tworzyła wspólnie z Tadeuszem Samslem jedną z najlepszych par tanecznych. Ścisły związek z zespołem z Czarni trwał do 1957 r tzn. do chwili zmiany miejsca zamieszkania. Jednakże Marianna Michalska całkowicie nie zerwała kontaktu z Czarniakami. W miarę potrzeb – znaczniejszych występów czy dalszych tras koncertowych – włączała się do pracy tego zespołu. Posiadana wiedza i uzdolnienia tradycyjne sprawiły, że była jedną z głównych artystek, które prezentowały tradycyjne sposoby wykonywania tańców kurpiowskich dla prowadzącej badania na ten temat p. Grażyny Dąbrowskiej z Instytutu Sztuki PAN.
Z zespołem w Czarni współpracowała do 1961r. W tymże roku została członkiem zespołu regionalnego prowadzonego przez Stefana Mrowińskiego przy Powiatowym Domu Kultury w Ostrołęce.
O występach w PDK p. Michalska mówiła tak: 'Występowaliśmy wtedy praktycznie co niedziele i to na terenie całego powiatu, głównie w szkołach, ale też w różnych wioskach; nie było bez naszego zespołu żadnej imprezy kulturalnej, żadnej większej uroczystości a przecież w Warszawie również występowaliśmy bardzo często”.
W chwili tworzenia się przy Zakładowym Domu Kultury OZCP ludowego zespołu artystycznego 'Kurpie” bez mała cały zespół PDK-u wszedł w skład 'Kurpi”.
Z zespołem 'Kurpie” związana jest od niemała ćwierćwiecza. Poważna część programów tego zespołu, jak i poprzednich zespołów, zajmowały pieśni wykonywane przez Mariannę Michalską. O jej umiejętnościach śpiewaczych, czystym i silnym głosie, walorach artystycznych pieśni świadczą nagrody zdobywane na różnych imprezach folklorystycznych. Jako przykład można podać nagrodę indywidualną na III Festiwalu Zespołów Regionalnych ZZ Chemików w Jeleniej Górze w 1968 r., na następnym takim festiwalu w Grudziądzu w 1971 r. zajęła II miejsce w kategorii śpiewu, V Folkloriada Chemików przyniosła jej nagrodę honorową, liczne nagrody zdobywała na kolejnych Międzywojewódzkich Przeglądach Kapel Ludowych, Zespołów Śpiewaczych. Gawędziarzy Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kolnie(1979r., 1980 r., 1983 r.) do tego dochodzą nagrody zdobywane na festiwalach festiwalach Kazimierz Dolnym n. Wisłą, Płocku i wielu innych.
Wieloletnia działalność artystyczna Marianny Michalskiej została uhonorowana odznaczeniami resortowymi i państwowymi. W 1975 r. otrzymała Srebrna Odznakę honorową Związku Zawodowego Chemików, a w 1980 r. – Złotą Odznakę tego Związku, w 1978 r. przyznano jej Brązowy Krzyż Zasługi zaś w 19786r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Poza tym jest posiadaczką odznak 'Za zasługi dla województwa ostrołęckiego” (1979) i 'Zasłużony Działacz Kultury” (1984).
Talent artystki podziwiali nie tylko mieszkańcy naszego kraju. Wraz z Zespołem 'Kurpie” odbyła kilka tournee zagranicznych – trzykrotnie występowała w byłym Związku Radzieckim, a także we Włoszech i byłej Czechosłowacji.
Bernard Kielak – 'Artyści ludowi województwa ostrołęckiego’ cz. II Folklor, Ostrołęka 1993