back to top
3.2 C
Ostrołęka
niedziela, 19 stycznia 2025 r.

Zdalna opieka nad seniorami – rusza program samorządu województwa

REKLAMA


 
Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej – tak mogą żyć seniorzy na Mazowszu, którzy biorą udział w pilotażowym programie dotyczącym teleopieki. Wśród nich są mieszkańcy Ostrołęki, Różana i Rzekunia. Na całym Mazowszu z pilotażu ma skorzystać ponad 650 starszych osób. Program prowadzony jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Z budżetu województwa sejmik przekazał ponad 200 tys. zł na dofinansowanie dla gmin, które zechcą wprowadzić wśród swoich mieszkańców zdalne usługi opiekuńcze.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Co piąty mieszkaniec Mazowsza to osoba starsza. Niektórym z nich kondycja i obawa o stan zdrowia nie pozwalają funkcjonować samodzielnie. Inni szukają sposobu na aktywne spędzanie czasu, biorąc udział w różnych zajęciach, angażując się w sprawy lokalne. Jednak nawet oni muszą mieć na uwadze wiek i możliwości własnego ciała.

W grudniu ubiegłego roku mazowieccy radni zatwierdzili listę gmin, które otrzymają dotację na zorganizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w formie teleopieki. To 27 samorządów z całego Mazowsza, w tym Ostrołęka, Różan i Rzekuń.

Każda z gmin we własnym zakresie rekrutuje chętnych do wzięcia udziału w pilotażu.

Teleopieka to system przywoławczy, działający przez 24 h na dobę w domu podopiecznego. Osoby, które zgłoszą się do programu, zostaną wyposażone w urządzenie pierwszej generacji. Oznacza to, że kontakt z centrum alarmowym w sytuacjach zagrożenia życia będzie odbywał się przy pomocy tzw. przycisku SOS w formie breloka lub opaski. Właśnie po naciśnięciu tego przycisku w razie jakiegokolwiek zagrożenia (np. upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia) nastąpi automatyczne połączenie w trybie głośnomówiącym przez to urządzenie z centrum alarmowym. Wówczas operator zdecyduje o tym, jaką interwencję podjąć. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, a teleopieka sprawia, że pomoc w sytuacjach nagłych lub zagrażających życiu może być udzielona szybciej.
Pilotażowy program zaplanowany jest na dwa lata, z czego w 2020 r. przekazywane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 r. gminy zobowiązują się prowadzić już program we własnym zakresie.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex