Od początku ogłoszenia epidemii pracownicy pomocy społecznej niosą pomoc swoim podopiecznym wykonując pracę w utrudnionych warunkach. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się pracownicy domów pomocy społecznej, których podopieczni to osoby z grupy największego ryzyka zachorowań na COVID-19. Zarząd województwa przygotował wsparcie dla tej grupy zawodowej. Na zakup sprzętu oczyszczającego i dezynfekującego powietrze przeznaczono 600 tys. zł. Teraz wszystko zależy od decyzji radnych województwa.
Działania pracowników służb społecznych, zarówno w biurze, jak i w terenie, wiążą się z wieloma zagrożeniami. Nie są oni odpowiednio chronieni przed możliwością zakażenia się. Do placówek dociera za mało środków ochrony osobistej. Mamy ponad sto domów pomocy społecznej na Mazowszu, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Zabezpieczenie pracowników oznacza zwiększenie bezpieczeństwa podopiecznych i efektywności udzielanej pomocy – wyjaśnia Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Trwają też rozmowy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o uruchomieniu dodatkowych środków w ramach unijnego projektu Liderzy Kooperacji, którego częścią jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Projekt prowadzony jest przez pięć województw – poza Mazowszem działają w nim podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie i lubelskie. To wieloletnie działania tworzące model współpracy między różnymi instytucjami i podmiotami pomocy oraz integracji społecznej. Czas epidemii wymaga nowych inicjatyw. Dlatego wszyscy partnerzy projektu starają się o zwiększenie środków, które pomogą służbom społecznym bezpiecznie pracować w czasie epidemii.