Wspólne myślenie o całym subregionie – to propozycja nowego sposobu wykorzystania przez samorządy środków unijnych. Trwają właśnie prace nad ostatecznym kształtem Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT). Marszałek spotkał się z samorządowcami z subregionu ostrołęckiego, by omówić wypracowane już projekty.
Regionalny Instrument Terytorialny (RIT) jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20. To nowe, autorskie podejście do wykorzystania środków unijnych. Chodzi o to, by myśleć o inwestycjach, przekraczając granice poszczególnych samorządów. Są takie dziedziny, w których liczy się porozumienie między samorządami i wspólna inicjatywa – np. przy projekcie kanalizacyjnym czy drogowym przebiegającym przez kilka gmin. Pozwoli to elastycznie i indywidualnie (czyli z punktu widzenia danego subregionu) podchodzić do projektów. Cel jest prosty – aby środki unijne jak najlepiej wpłynęły na rozwój danego terenu.
Mówi marszałek Adam Struzik.
– Regionalne Instrumenty Terytorialne to wielka szansa dla centrów subregionalnych, ale też dla rozwoju całego subregionu – powiedział prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.
Liderem RIT-u jest zawsze główne dla subregionu miasto. W tym przypadku władze Ostrołęki wraz z partnerami (władzami gmin Baranowo, Goworowo, Olszewo-Borki i Rzekuń oraz powiatu ostrołęckiego) wypracowały plan złożonego projektu, który skupiałby inwestycje samorządów wzdłuż linii Narwi i dotyczyłby m.in. rewitalizacji wybranych obszarów, promocji przyrody regionu i turystyki, ale też transportu (ciągi drogowe, ścieżki rowerowe, oświetlenie drogowe).