Bezpieczeństwo to nie tylko sprzęt i infrastruktura, to także wiedza poparta umiejętnościami. Ponad 300 włodarzy miast i gmin z województwa mazowieckiego wzięło udział w szkoleniach z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.
Ćwiczyli procedury ewakuacyjne, analizowali sytuacje kryzysowe i przeprowadzali ich symulacje, a także poznali zasady samoobrony oraz udzielania pierwszej pomocy z elementami medycyny taktycznej. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotowali mieszkańców swoich gmin i miast na sytuacje kryzysowe i budowali ich odporność.
Samorządowcy doskonalili umiejętności podejmowania decyzji w sytuacjach nadzwyczajnych, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny, poznali prawne aspekty wdrażania ustawy. Dowiedzieli się także, jak poprawnie zakładać stazę taktyczną, kombinezon ochronny i maskę gazową, jak ochronić się gdy ktoś atakuje. Wzięli udział również w grach decyzyjnych.
Jeśli do tych zdobytych umiejętności dodamy dobrą komunikację i wymianę informacji między rządem a samorządem, to mamy przepis na sukces – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Budowanie systemu ochrony ludności: ostrzegania, powiadamiania i alarmowania społeczeństwa to wspólne wyzwanie.
To jeden z najważniejszych projektów ostatnich lat.