back to top
0.1 C
Ostrołęka
środa, 15 stycznia 2025 r.

Wizyta marszałka Wiesława Raboszuka na Kurpiach

REKLAMA

 

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pomnik Mauzoleum oraz Ośrodek Etnograficzny w Lelisie – to tylko niektóre miejsca na Kurpiowszczyźnie, które 9 sierpnia br. odwiedził członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Wiesław Raboszuk.

Wizyta marszałka w Ostrołęce rozpoczęła się od zwiedzenia fortu ziemnego i pomnika Mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. Mauzoleum zostało uroczyście otwarte 26 maja br. w 181 rocznicę jednej z największych bitew Powstania Listopadowego. Pomnik Mauzoleum stanowi jeden z nielicznych zachowanych przykładów kubaturowych budynków z okresu dwudziestolecia międzywojennego upamiętniających poległych w bitwach 1831 roku. Zwiedzający mogą podziwiać przygotowane ekspozycje, m.in.: „Panorama bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku i dzieje kampanii 1831 roku. Wirtualizacja przestrzeni historycznej pola bitwy”, „Obchody setnej rocznicy bitwy pod Ostrołęką w kontekście obchodów ogólnokrajowych upamiętniających wybuch powstania listopadowego i bitwy kampanii 1831 roku”. Projekt „Ponarwie. Konserwacja i rewitalizacja fortu ziemnego i pomnika – mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku” został zrealizowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, w ramach Priorytetu VI Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji.

Następnie członek zarządu województwa mazowieckiego pojechał do Lelisa, gdzie swoją siedzibę ma Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Kurpiów działający w ramach Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego. To miejsce umożliwia kultywowanie i zachowanie tożsamości regionalnej Kurpiów w obrębie Puszczy Zielonej. Obecnie w dwóch budynkach i wiacie zgromadzono około 2500 eksponatów. Zwiedzający mogą podziwiać wystawy z okresu mezolitu, izby tematyczne: rybołówstwa, tkactwa, garncarstwa, warsztatu stolarskiego, zdobnictwa i plastyki obrzędowej, świata zwierzęcego Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W drugim budynku urządzono wystawę maszyn i urządzeń rolniczych, m. in. do omłotu zboża i do jego przemiału, środki transportu. Znajduje się tam również maszyna do gręplowania wełny, do filcowania wełny, olejarnia i wiele innych. Duże maszyny, takie jak: młocarnie, motory spalinowe, zgrabiarki do siana, kopaczki do ziemniaków ustawiono w wiacie. Warto zaznaczyć, że przewodnikiem Członka Zarządu po Ośrodku, był Henryk Kulesza – pomysłodawca i opiekunem skansenu. Pan Henryk bardzo ciekawie i barwnie przedstawił życie na Kurpiach, wplatając w opowieści wiersze w gwarze kurpiowskiej oraz pieśni kurpiowskie.
Gmina Lelis może pochwalić się również projektem „Wyrównanie szans edukacyjnych oraz podniesienie jakości kształcenia uczniów wiejskiej gminy Lelis poprzez przebudowę zespołu boisk przy Zespole Szkół w Lelisie”. Inwestycja ta została zrealizowana dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Projektu VII „Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego”. Dzięki temu projektowi mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury sportowej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Delegatura w Ostrołęce

 

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex