back to top
3.9 C
Ostrołęka
niedziela, 24 listopada 2024 r.

’Wierzby” przyznane!

REKLAMA

O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, najlepszego projektu edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii 'O Wolną Polskę” i najlepszego wydawnictwa 2019 roku ubiegało się łącznie 65 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Już znamy laureatów XIV  edycji konkursu 'Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Konkurs wyłania najlepsze placówki muzealne i nagradza najciekawsze przeprowadzone przez nie wydarzenia. Mogły wziąć w nim udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego.

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XIV edycji konkursu 'Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” odbędzie się 14 września 2020 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

W ramach XIV edycji Konkursu 'Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” zgłoszonych zostało łącznie 65 zdarzeń muzealnych, w tym:

    Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez większe muzea – 13 zgłoszeń,
    Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez mniejsze muzea – 7,
    Kategoria 'O wolną Polskę” – 7,
    Najlepszy projekt edukacyjny – 9,
    Kategoria otwarta – 13,
    Najciekawsze wydawnictwo muzealne (ISBN) – 16.

Laureaci

Kategoria 'Najciekawsza wystawa”

Wśród wystaw organizowanych przez mniejsze muzea pierwsze miejsce zajęła wystawa pt. 'Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo’ zorganizowana przez Filię 'Piaski’ Muzeum Historycznego w Legionowie. Drugie miejsce przypadło wystawie pt. 'Pamięć, Tożsamość, Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA” zorganizowanej przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Na trzecim miejscu znalazła się wystawa pt. 'Wykończone tkaniny” zorganizowana przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wystawa pt. 'Dawny strój ludowy Ziemi Tłuszczańskiej” , której organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.

Pierwsze miejsce ex aequo wśród wystaw organizowanych przez większe muzea zajęły: wystawa pt. 'Odbicie. Jestem jak ty, zapewne’ (Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz wystawa pt. 'Wielki świat małego człowieka. Dzieciństwo w kulturach pozaeuropejskich’ ( Muzeum Regionalne w Siedlcach). Wystawa pt. 'Citius – Altius – Fortius. Polska sztuka olimpijska” (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) zajęła drugie miejsce, a ekspozycja pt. 'Słowa nieulotne. Pismo w kulturach świata” (Muzeum Azji i Pacyfiku) – trzecie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały trzy wystawy: 'Femina et Medicina. Portret Hygiei w tradycji akademickiej Warszawy” (Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), wystawa czasowa 'Gdynia – Tel Awiw” (Muzeum Historii Żydów Polskich Polin) oraz 'Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej” (Muzeum Narodowe w Warszawie).

Kategoria 'Projekt otwarty”

Zwyciężyło wydarzenie 'O wolną i niepodległą Polskę” – spektakl teatralny w 70. rocznicę pokazowego procesu młodzieży w kinie Narew w Pułtusku (Muzeum Regionalne w Pułtusku). Drugie miejsce zajął projekt pt. '3XMoniuszko” (Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a trzecie – cykl konferencji pt. 'Samorząd Mecenasem Kultury” (Muzeum Niepodległości w Warszawie).  Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: koncert 'Olimpijczycy II Rzeczpospolitej” (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) oraz projekt 'Biblioteka Cyfrowa Muzeum Łazienki Królewskie” (Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie).
 
Kategoria 'Najlepszy projekt edukacyjny”

Pierwsze miejsce przypadło wydarzeniu pt. 'Wychodząc z ram” (Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie). Drugie miejsce zajął projekt pt. 'Legendy Starego Miasta w Warszawie. Wybór tekstów do nauki języka polskiego jako obcego z ćwiczeniami” (Muzeum Warszawy). Trzecie miejsce zajęła wystawa pt. 'Lniane kreacje” (Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały 'Wakacje w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze”.

Kategoria 'O Wolną Polskę”

Zwyciężyło wydarzenie 'Pytam o Polskę. Dyskusja dzieł XX wieku. Warsztaty dla młodzieży” (Muzeum Narodowe w Warszawie). Drugie miejsce zajął projekt pt. 'Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” (Muzeum Warszawy). Trzecie miejsce wywalczyło 'Pokolenie 1918” – Widowisko muzyczne oraz plenerowa wystawa niepodległościowa (Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego).  

Kategoria 'Najciekawsze wydawnictwo muzealne”

Wydawnictwo pt. 'Gdynia – Tel Awiw”, koncepcja i redakcja naukowa: Artur Tanikowski wydane przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin pokonało wszystkich konkurentów. Drugie miejsce zajęły ex aequo wydawnictwo pt. 'Jaskinia Gvardjilas w Gruzji”. Opracowanie wydane w stulecie badań polskiego archeologa Stefana Krukowskiego przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie oraz wydawnictwo pt. 'Ignacy Łopieński”, red. naukowa Piotr P. Czyż wydane przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Na podium znalazła się także publikacja 'Wojna wtedy nad Polską szalała. Z pamiętników, listów, dokumentów 1914–1920” wydane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało sześć wydawnictw:

    'Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” (Muzeum Warszawy),
    'Ptaki, ptaszki, ptakoidy” Stanisław Łubieński (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie),
    'Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich”, katalog w wersji polsko –węgierskiej, Michał Mackiewicz, Tibor Kovács ( Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie),
    'Próby z latającymi bombami V – 1 i rakietami balistycznymi V – 2 we wschodniej Polsce w 1944 roku” Sławomir Kordaczuk (Muzeum Regionalne w Siedlcach),
    'Paweł Susid. Mówię wam: tak wygląda wasze życie= Paweł Susid. Truly I tell you: your life looks like that” (Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej 'Elektrownia”  w Radomiu),
    'Józef Krzyżewski z Przasnysza i jego potomkowie” autor – dr Waldemar Krzyżewski (Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich w Przasnyszu).

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex