Bezpieczeństwo to priorytet. Dlatego w województwie mazowieckim powstanie więcej sieci stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
List intencyjny w tej sprawie podpisali 19 sierpnia wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski i prezes Polskiej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki. Gwarantuje on współpracę w zakresie udostępniania gruntów, które należą do Skarbu Państwa.
Obecnie w województwie mazowieckim działają 3 takie urządzenia (Warszawa, Radom, Świerk), a w całej Polsce 57. Ich zadaniem jest ciągły pomiar powietrza, 24 godziny na dobę, szczególnie izotopów promieniotwórczych i przesyłanie danych do dyżurującego całodobowo Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA. Główny trzon monitoringu radiacyjnego tworzą stacje PMS (ang. Permanent Monitoring Station).
Od kilku lat Polska Agencja Atomistyki stale rozwija sieć monitoringu radiacyjnego. Jej eksperci instalują stacje w nowych lokalizacjach, a wyeksploatowane już aparatury ustępują miejsca nowoczesnym urządzeniom.
Rozwój monitoringu radiacyjnego związany jest z rządowym programem budowy elektrowni jądrowych w kraju, z którego wynika, że do roku 2033 w Polsce ma funkcjonować co najmniej 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
Państwowa Agencja Atomistyki udostępnia wyniki monitoringu radiacyjnego na bieżąco. Można je śledzić na stronie internetowej: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/