Każdego dnia setki, a nawet tysiące dzieci w Polsce doświadcza przemocy. Są bite, poniżane, doświadczają znęcania psychicznego, a nawet wykorzystywania seksualnego. Niestety, same nie mogą poradzić sobie z tym problemem i skutecznie się obronić.
– Jak podają źródła naukowe, zjawisko nadal rośnie i staje się poważnym problemem. Spora liczba osób nie dostrzega problemu lub nie spotyka się z nim. Jednak gdy się pojawi w naszym otoczeniu, koniecznie reagujmy. Nie uciekajmy od takich sytuacji – apeluje Mariusz Łuba, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce.
Poniżej prezentujemy Państwu wskaźniki z diagnozy społecznej Miasta Ostrołęki z 2021 roku. Zdaniem ostrołęczan najczęściej do przemocy dochodzi pod wpływem alkoholu. Jest to przerażająco duża skala.
– Czy Pana/i zdaniem problem przemocy domowej związany jest z:
– Czy zdarzyło się Panu/i doświadczyć przemocy?
– Jakiego rodzaju przemocy Pan/i doznał/a? (pytanie wielokrotnego wyboru)
– Kto stosował wobec Pana/i przemoc? (Pytanie wielokrotnego wyboru)
Z badań przeprowadzonych w 2018 roku przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że 43% badanego społeczeństwa akceptuje klapsy, a aż jedna czwarta uważa, że bicie nikomu nie zaszkodziło. Wynik obnaża bardzo złe myślenie Polaków o wychowaniu i złej jakości rodzicielstwa.
– Nie bądź obojętny wobec przemocy. Dobro dzieci zależy także od Ciebie. Reaguj i nie bądź współwinny cierpieniu dzieci – apeluje Mariusz Łuba, przewodniczący MKRPA w Ostrołęce.
Pomoc uzyskasz w następujących jednostkach:
Urząd Miasta w Ostrołęce
ul. Tadeusza Kościuszki 45, pokój nr 210 (II piętro)
Telefon: +48 (29) 764 68 11 wew. 249 lub tel. bezpośredni (29) 765 4249
lub:
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce
ul. gen. Tadeusza Kościuszki 24/26
07-410 Ostrołęka
Telefon: +48 (29) 767 61 94 lub 506 029 478.
Info. www.ostroleka.pl