Internet bez niebezpiecznych towarów
Cztery duże internetowe platformy handlowe – Alibaba (dla AliExpress), Amazon, eBay oraz Rakuten (Francja) podpisały zobowiązanie do szybszego usuwania niebezpiecznych produktów sprzedawanych za pośrednictwem ich platform.
Dzięki rozmowom, które wspierała Komisja Europejska, cztery duże internetowe platformy handlowe zobowiązały się do udzielania odpowiedzi na pochodzące od organów państw członkowskich zgłoszenia produktów niebezpiecznych w ciągu dwóch dni roboczych oraz podejmowania działań w odpowiedzi na zgłoszenia od klientów w ciągu pięciu dni roboczych.
Internetowe platformy handlowe i Komisja Europejska co sześć miesięcy oceniać będą poczynione postępy i publikować sprawozdanie.
Komisja Europejska zachęca pozostałe internetowe platformy handlowe do powielania dobrego przykładu, jaki dały cztery przedsiębiorstwa zobowiązujące się dzisiaj do poprawy bezpieczeństwa produktów oferowanych w internecie dla dobra unijnych konsumentów.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Nienośna lekkość sankcji
Czy cztery lata po rosyjskiej agresji na Ukrainę sankcję nałożone na Moskwę przez UE oraz inne kraje i organizacje przyniosły pożądany skutek? Czy w dobie globalnej polityki i gospodarki takie instrumenty nacisku mają jeszcze siłę rażenia? W artykule z cyklu 'Europa okiem eksperta’ Ernest Wyciszkiewicz* pokazuje wielowymiarowe oddziaływanie sankcji, ich znaczenie doraźnie i długofalowe oraz obala mity usiłujące podważać ich sens.
Artykuł dostępny na stronie ec.europa.eu
Źródło: ec.europa.eu