30 lat europejskiego jednolitego rynku
W tym roku Unia Europejska obchodzi 30. rocznicę utworzenia jednolitego rynku – jednego z głównych osiągnięć integracji europejskiej i jednej z jej głównych sił napędowych.
Ustanowiony w dniu 1 stycznia 1993 r. jednolity rynek europejski umożliwia swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału w całej UE, ułatwiając życie ludziom i otwierając nowe możliwości dla przedsiębiorstw.
W ciągu 30 lat jednolity rynek doprowadził do bezprecedensowej integracji rynków między gospodarkami państw członkowskich, stanowiąc siłę napędową wzrostu gospodarczego i konkurencyjności oraz wspierając potencjał gospodarczy i polityczny Europy na szczeblu globalnym. Odegrał również kluczową rolę w przyspieszeniu rozwoju gospodarczego nowych państw członkowskich, które przystąpiły do UE, usuwając bariery wejścia na rynek i pobudzając wzrost gospodarczy.
W ostatnich czasach jednolity rynek miał zasadnicze znaczenie dla wsparcia Europy w radzeniu sobie z pandemią COVID-19 i kryzysem energetycznym wynikającym z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zachowanie i wzmocnienie integralności jednolitego rynku nadal będzie niezwykle istotne dla umożliwienia Europie skoordynowanego reagowania na nowe wyzwania i dalszego wspierania konkurencyjności gospodarek europejskich.
Aby jednolity rynek pozostał wspólnym dobrem, który przynosi korzyści wszystkim mieszkańcom UE, Komisja stale pracuje nad jego rozwojem w nowych obszarach i dba o to, by przepisy, które już obowiązują, funkcjonowały w praktyce. W tym celu Komisja ściśle współpracuje z organami publicznymi państw członkowskich, które ponoszą wspólną odpowiedzialność za skuteczne egzekwowanie przepisów dotyczących jednolitego rynku.
W grudniu 2022 r., podczas inauguracji serii wydarzeń z okazji 30. rocznicy utworzenia jednolitego rynku, Komisja przedstawiła dokument analityczny na temat stanu jednolitego rynku 30 lat po jego ustanowieniu i jego roli jako siły napędowej odporności UE. W 2023 r. odbędzie się wiele debat, wystaw i kampanii współorganizowanych z zainteresowanymi stronami w całej UE, aby promować sukcesy jednolitego rynku i angażować obywateli w dyskusje na temat jego przyszłości.