UE i Japonia: wodorowa współpraca
Obie gospodarki będą współpracować, aby produkcja, transport, magazynowanie, dystrybucja i wykorzystanie wodoru oraz handel tym materiałem były zrównoważone i opłacalne.
UE i Japonia zacieśniły współpracę w dziedzinie wodoru, podpisując porozumienie o współpracyz myślą o stymulowaniu innowacji i rozwoju międzynarodowego rynku wodoru. Jako pionierzy technologii wodorowej UE i Japonia będą współpracować, aby produkcja, transport, magazynowanie, dystrybucja i wykorzystanie odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz handel tym materiałem były zrównoważone i opłacalne. Współpraca przyczyni się do ustanowienia opartego na zasadach i przejrzystego światowego rynku wodoru, bez zakłóceń w handlu i inwestycjach. Porozumienie o współpracy zostało podpisane w Tokio przez komisarz do spraw energii Kadri Simson oraz japońskiego ministra gospodarki, handlu i przemysłu Yasutoshi Nishimurę.
Obie strony zobowiązały się już do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. i do przyspieszenia przejścia na czystą energię, jak określono w zielonym sojuszu UE-Japonia. Wodór może mieć decydujące znaczenie zarówno dla powodzenia transformacji ekologicznej, jak i dla bezpieczeństwa energetycznego. Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.