Strategia dotycząca dronów 2.0
Strategia zwiększa zdolność Europy do prowadzenia komercyjnych operacji przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych na dużą skalę i oferuje nowe możliwości dla małych i średnich firm.
W przyjętej przez Komisję Europejską strategii dotyczącej dronów 2.0 przedstawiono wizję rozwoju europejskiego rynku dronów. Podstawą strategii są unijne ramy bezpieczeństwa w zakresie eksploatowania dronów i określania wymogów technicznych dotyczących tego rodzaju urządzeń. Ramy te są najbardziej zaawansowane na świecie. W nowej strategii określono, w jaki sposób Europa może prowadzić komercyjne operacje z użyciem dronów na dużą skalę, co stworzy nowe możliwości w tym sektorze.
Dzięki kompleksowym ramom regulacyjnym UE bezzałogowe statki powietrzne spędziły już w europejskiej przestrzeni powietrznej setki tysięcy godzin, bezpiecznie wykonując takie zadania, jak kontrolowanie stanu infrastruktury, monitorowanie wycieków ropy naftowej lub pobieranie próbek gleby. Poczyniono również znaczne postępy w realizacji projektów dotyczących wykorzystywania dronów do dostaw produktów medycznych drogą powietrzną. Zanim nastąpi rozwój tych innowacyjnych technologii, Komisja chce zwiększyć społeczną akceptację dronów. Aby rozwiać obawy dotyczące hałasu, bezpieczeństwa i prywatności, w strategii wzywa się władze krajowe, regionalne i lokalne do zagwarantowania dostosowania usług z użyciem dronów do potrzeb obywateli.
Więcej w temacie na stronie internetowej Komicji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.