Nowotwory: zwiększenie liczby i jakości badań przesiewowych
W ramach unijnego programu badań przesiewowych w kierunku raka, który ma zostać przedstawiony jako część europejskiego planu walki z rakiem, Komisja prezentuje nowe podejście wspierające państwa członkowskie w zwiększaniu liczby badań przesiewowych w kierunku raka. Koncentrując się na wykrywaniu nowotworów na wczesnym etapie, proponowane zalecenie ma zwiększyć liczbę badań przesiewowych, by objąć nimi więcej grup docelowych i więcej rodzajów nowotworów.
To nowe unijne podejście, oparte na najnowszych dostępnych odkryciach i dowodach naukowych, wesprze państwa członkowskie w zadbaniu o to, by do 2025 r. 90 proc. osób w UE, które kwalifikują się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, otrzymało możliwość zrobienia takich badań. W nowym zaleceniu rozszerzono również zorganizowane badania przesiewowe populacji w kierunku raka, tak aby obejmowały one nowotwory płuc, prostaty i – w pewnych okolicznościach – żołądka.
Proponowane zalecenie wprowadza nowe podejście UE do najlepszych praktyk w celu poprawy badań przesiewowych w kierunku raka, które zastąpi obecne, funkcjonujące już od 20 lat i wymagające pilnej aktualizacji.