Nauczyciel jutr@
Fundacja Orange i Głos Nauczycielski uhonorują nauczycielkę lub nauczyciela, który będąc świadomym wyzwań edukacji XXI wieku, rozwija swoje kompetencje, także te cyfrowe, jest otwarty na potrzeby uczniów i korzysta z ich wiedzy i doświadczenia. Konkurs towarzyszy inicjatywie Nauczyciel Roku organizowanej od 20 lat przez Głos Nauczycielski.
Aplikować możeKażdy czynny zawodowo nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej lub placówce oświatowej na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Uczestników Konkursu, jeśli sami nie zgłoszą swojego udziału w Konkursie, mogą zgłaszać inni nauczyciele, dyrektorzy szkół lub placówek oświatowych, rodzice uczniów, uczniowie, przedstawiciele organów prowadzących lub nadzorujących szkoły lub placówki oświatowe, związki zawodowe, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą lub placówką oświatową.
Jury Konkursu spośród nadesłanych zgłoszeń wybierze laureatów, którzy w swojej pracy wyróżniają się:
– otwartą postawą na prowadzenie zajęć z uczniami w oparciu o nowoczesne, angażujące metody nauczania, zgodne z potrzebami młodych ludzi wychowywanych w świecie cyfrowym;
– dążeniem do podnoszenia swoich kompetencji, w tym kompetencji cyfrowych;
– wykorzystaniem przy tym nowych technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby prowadzić bardziej nowoczesne, ciekawe i angażujące lekcje dla uczniów i uczennic.
Finał Konkursu Nauczyciel Jutr@ i Nauczyciel Roku zaplanowany jest na Zamku Królewskim w Warszawie.
Orędzie o stanie UE
Już 14 września przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi swoje trzecie orędzie o stanie UE na forum Parlamentu Europejskiego. W orędziu podsumuje dotychczasowe osiągnięcia i przedstawi plany na przyszłość.
Po przemówieniu odbywa się debata plenarna. W ten sposób rozpoczyna się dialog z Parlamentem Europejskim i Radą mający na celu opracowanie programu prac Komisji na rok 2023.