Priorytety UE – Zielony Łady
Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią egzystencjalne zagrożenie dla Europy i świata. Aby sprostać tym wyzwaniom, Europejski Zielony Ład przekształci UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, zapewniając: brak emisji gazów cieplarnianych do 2050 r., wzrost gospodarczy oddzielony od zużycia zasobów.
Europejski Zielony Ład jest także naszym ratunkiem przed pandemią COVID-19. Jedna trzecia z 1,8 biliona euro inwestycji z planu naprawy NextGenerationEU oraz siedmioletniego budżetu UE będzie finansować Europejski Zielony Ład.
Komisja Europejska przyjęła zestaw propozycji mających na celu dostosowanie unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, transportowej i podatkowej do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
Europejski Dzień Języków
Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie: to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków.
Europejski Dzień Języków został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.
Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów. To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości, dlatego we wrześniu mieszkańcy starego kontynentu uczestniczą w tym święcie, biorąc udział w licznych imprezach kulturalnych.