Seminarium o włączaniu społecznym
W dniach 5-9 listopada 2022 w Bratysławie odbędzie się seminarium skierowane do organizacji pracujących z młodymi ludźmi z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi.
Wydarzenie skierowane jest do pracowników młodzieżowych i przedstawicieli różnego typu organizacji, które chcą rozwijać się we włączaniu społecznym młodych ludzi. Osoby uczestniczące w szkoleniu poznają ofertę programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności jako narzędzi włączających w kontekście niepełnosprawności i problemów zdrowotnych.
Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczną wiedzę i wskazówki, w jaki sposób angażować młodzież z niepełnosprawnościami w realizacje projektów i działań lokalnych.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Osoby uczestniczące w szkoleniu otrzymają zwrot kosztów podróży, a organizator wydarzenia zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie.
Szczegóły na eurodesk.pl
Priorytety Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen
W grudniu 2019 r. Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen wyznaczyła nowy i ambitny kierunek rozwoju Unii Europejskiej ku bardziej ekologicznej, cyfrowej i sprawiedliwej przyszłości. Komisja trzyma się kursu, realizując wszystkie sześć ustalonych priorytetów, a jednocześnie mierzy się z dwoma kryzysami na niespotykaną dotychczas skalę, jakimi są pandemia koronawirusa oraz nieuzasadniona i niczym niesprowokowana napaść Rosji na Ukrainę. Unia Europejska konsekwentnie wspiera Ukrainę i wprowadziła bezprecedensowe sankcje wobec Rosji, aby zmniejszyć jej zdolność do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie.
Aby zapewnić Europie bezpieczeństwo dostaw, Komisja Europejska przedstawiła plan stopniowego wycofywania rosyjskich paliw kopalnych, zwany REPowerEU. Pomaga on w przyspieszeniu transformacji ekologicznej dzięki ogromnym inwestycjom w energię ze źródeł odnawialnych.
Komisja zaproponowała ambitne działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, inwestowanie w zielone technologie i ochronę środowiska naturalnego.
Aby przyspieszyć realizację cyfrowej dekady w Europie, Komisja pomaga w tworzeniu przepisów, które będą kształtować erę cyfrową poza naszymi granicami, w oparciu o bezpieczną i wiarygodną technologię.
Komisja koordynuje reakcję UE na pandemię COVID-19: zapewnia wszystkim Europejczykom dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepionek, chroni swobodny przepływ osób i towarów oraz pracuje nad zapewnieniem gotowości na ewentualne pandemie w przyszłości.
Europejski plan odbudowy NextGenerationEU dał nadzieję na przyszłość rodzinom, przedsiębiorstwom i inwestorom w UE, bowiem dzięki niemu dokonano inwestycji na niespotykaną dotychczas skalę, które pomogą w modernizacji gospodarki naszych krajów po pandemii.