Droga ku cyfrowej dekadzie
Uwolnienie potencjału transformacji cyfrowej, w szczególności poprzez tworzenie i realizację projektów wielokrajowych, utoruje drogę dla konkurencyjnej i suwerennej Europy.
Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę UE w sprawie programu polityki do 2030 r. 'Droga ku cyfrowej dekadzie”. W programie tym ustanowiono mechanizm monitorowania i współpracy, aby osiągnąć wspólne cele w zakresie transformacji cyfrowej Europy określone w cyfrowym kompasie na 2030 r. Mechanizm ten dotyczy obszaru umiejętności i infrastruktury, w tym łączności, cyfryzacji przedsiębiorstw i obszaru internetowych usług publicznych, a także poszanowania praw i zasad cyfrowych UE przy realizacji ogólnych celów.
Aby skutecznie monitorować postępy, Komisja, wraz z państwami członkowskimi, opracuje prognozowane trajektorie realizacji każdego z celów cyfrowych na poziomie unijnym. Z kolei państwa członkowskie zaproponują krajowe strategiczne plany działania, w których przedstawią prognozowane na szczeblu krajowym trajektorie i działania służące osiągnięciu wspomnianych celów, w tym planowane środki regulacyjne i inwestycje.
Postępy będą mierzone za pomocą kluczowych wskaźników efektywności opartych na wzmocnionym indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) i będą oceniane na podstawie opracowanych trajektorii w corocznym sprawozdaniu na temat stanu cyfrowej dekady, które zostanie przedstawione Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Aby przedstawić kompleksowy przegląd i analizę transformacji cyfrowej, w sprawozdaniu dokonany zostanie również przegląd postępów w odniesieniu do określonych w cyfrowej dekadzie konkretnych celów, celów ogólnych, praw i zasad.
Państwa członkowskie i Komisja będą współpracować, aby zająć się obszarami, w których postępy są niewystarczające i w których występują ciągłe odstępstwa od trajektorii krajowych. Na każdym etapie Komisja i państwa członkowskie mogą podejmować wspólne zobowiązania i tworzyć projekty wielokrajowe, aby osiągnąć cele cyfrowe na 2030 r.
Do 2026 r. Komisja dokona przeglądu celów, aby ocenić i podsumować sytuację w zakresie postępów technologicznych, gospodarczych i społecznych.
Źródło. Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce.