Partnerstwo UE – ONZ
Komisja Europejska i ONZ omówią bliższą współpracę na sesji w ograniczonym składzie w Nowym Jorku.
Rozmowy będą dotyczyć m.in. bezpieczeństwa żywnościowego, działań w dziedzinie klimatu i ochrony różnorodności biologicznej, zrównoważonego rozwoju oraz współpracy cyfrowej.
7 i 8 lipca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wraz z dziewięcioma członkami kolegium komisarzy weźmie udział w spotkaniu roboczym z sekretarzem generalnym ONZ Antónim Guterresem i innymi wysokimi rangą urzędnikami ONZ w Nowym Jorku. Pierwsze tego rodzaju spotkanie pogłębi partnerstwo UE-ONZ w obliczu obecnej trudnej sytuacji międzynarodowej.
Komisja i ONZ omówią największe wyzwania, przed jakimi stoi dziś multilateralizm, oraz najważniejsze obszary działania w kontekście międzynarodowym, przede wszystkim w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Będą rozmawiać o tym, w jaki sposób partnerstwo UE-ONZ może znacząco pomóc w priorytetowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe, działania w dziedzinie klimatu i ochrona różnorodności biologicznej, realizacja celów zrównoważonego rozwoju oraz współpraca cyfrowa.
Globalne wyzwania wymagają bardziej wielostronnego zarządzania i współpracy międzynarodowej opartej na zasadach, zakorzenionej w prawie międzynarodowym i Karcie Narodów Zjednoczonych. Wzmocnienie multilateralizmu leży w naszym wspólnym interesie, a UE może pomóc dzięki swojemu wyjątkowemu doświadczeniu.
UE i ONZ wznowią wysiłki na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju do 2030 r. w ramach Dekady Działań, szczególnie w odniesieniu do najważniejszych obszarów, takich jak edukacja, zdrowie, klimat i różnorodność biologiczna.