Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych dla pracowników w UE
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie dyrektywy o płacach minimalnych zaproponowanej przez Komisję w październiku 2020 r.
Na początku swojej kadencji przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen obiecała instrument prawny zapewniający pracownikom w UE sprawiedliwe wynagrodzenie minimalne. Swoją obietnicę powtórzyła w pierwszym orędziu o stanie Unii w 2020 r.
Zapowiedziana dyrektywa ustanawia ramy adekwatności ustawowych wynagrodzeń minimalnych, wspierając negocjacje zbiorowe dotyczące ustalania wynagrodzeń oraz zwiększając skuteczny dostęp pracowników do ochrony w postaci płacy minimalnej w UE.
Adekwatne płace minimalne mają istotne znaczenie dla wzmocnienia sprawiedliwości społecznej i dla wspierania trwałej odbudowy gospodarczej sprzyjającej włączeniu społecznemu. Lepsze warunki pracy i życia przynoszą również korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i społeczeństwu i całej gospodarce dzięki zwiększeniu wydajności i konkurencyjności.
Ochrona w postaci płacy minimalnej istnieje we wszystkich państwach członkowskich UE. Jest zapewniania bądź za pomocą ustawowych wynagrodzeń minimalnych i układów zbiorowych, bądź wyłącznie za pomocą układów zbiorowych.
Zapewnienie pracownikom adekwatnego wynagrodzenia ma zasadnicze znaczenie dla poprawy ich warunków pracy i życia, a także dla budowania sprawiedliwych i odpornych gospodarek i społeczeństw. Niektórzy pracownicy nie mają jednak odpowiednich wynagrodzeń lub też nie są nimi objęci.
Nowa dyrektywa ma na celu rozwiązanie tego problemu przez ustanowienie unijnych ram służących zwiększeniu ochrony w postaci adekwatnej płacy minimalnej. Będzie się to odbywać z pełnym poszanowaniem krajowych tradycji i kompetencji, a także autonomii partnerów społecznych. Dyrektywa nie zobowiązuje państw członkowskich do wprowadzenia ustawowych wynagrodzeń minimalnych ani nie określa wspólnego poziomu minimalnego wynagrodzenia w całej UE.