back to top
3.2 C
Ostrołęka
niedziela, 19 stycznia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Badanie Eurobarometru – Młodzi Europejczycy coraz bardziej się angażują

Komisja opublikowała badanie Eurobarometr Flash na temat młodzieży i demokracji, przeprowadzone w dniach 22 lutego – 4 marca 2022 r.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Nowe badanie pokazuje rosnące zaangażowanie młodzieży: obecnie większość (58 proc.) młodych ludzi aktywnie udziela się w swoich społeczeństwach i w ciągu ostatnich 12 miesięcy uczestniczyła w działaniach co najmniej jednej organizacji młodzieżowej. To o 17 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu Eurobarometru z 2019 r. Ponadto najczęstszym oczekiwaniem młodych ludzi w związku z Europejskim Rokiem Młodzieży 2022 jest to, by decydenci w większym stopniu słuchali ich żądań i je realizowali, a także – by wspierali osobisty, społeczny i zawodowy rozwój młodzieży (72 proc.).

Komisja uruchamia również nowe narzędzie internetowe – platformę 'Voice your Vision’ (’Daj swojej wizji głos’), która ma ułatwić młodym Europejczykom wyrażanie swojego zdania. Ponadto w ramach Roku Młodzieży organizowane są dialogi polityczne między członkami kolegium a młodzieżą. To wyjątkowa okazja dla młodych ludzi, aby bezpośrednio dotrzeć do decydentów i przekazać im swoją wizję i pomysły we wszystkich obszarach polityki.

Agresja Rosji na Ukrainę utwierdziła młodych ludzi w przekonaniu, że najważniejsze priorytety UE to utrzymanie pokoju, wzmocnienie bezpieczeństwa międzynarodowego i promowanie współpracy międzynarodowej (37 proc.). Następne w kolejności są: zwiększenie przez UE możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi (33 proc.), zwalczanie ubóstwa oraz nierówności gospodarczych i społecznych (32 proc.), a także promowanie polityki przyjaznej środowisku i walka ze zmianą klimatu (31 proc.).

Wśród priorytetowych obszarów Europejskiego Roku Młodzieży młodzi ludzie wymieniają: zdrowie i dobrostan psychiczny i fizyczny (34 proc.), ochronę środowiska i walkę ze zmianą klimatu (34 proc.), a także kształcenie i szkolenie, w tym swobodny przepływ osób uczących się (33 proc.).

Z badania wynika, że – pomimo pandemii – transnarodowa mobilność młodzieży wzrosła w porównaniu z 2019 r., co pokazuje silną gotowość młodych ludzi do ponownego nawiązywania transgranicznych kontaktów. Około czterech na dziesięciu młodych ludzi (39 proc.) uczestniczyło w zawodowym, wolontariackim, edukacyjnym lub sportowym działaniu w innym państwie UE, w porównaniu z nieco ponad trzema na dziesięciu (31 proc.) w 2019 r. Głównym powodem nieuczestniczenia w projektach mobilności pozostaje brak środków finansowych, ale przeszkoda ta dotyka coraz mniej osób (36 proc. w porównaniu z 42 proc. w 2019 r.).

Ponadto wyniki badania Eurobarometru potwierdzają, że ponad połowa młodych respondentów zna program Erasmus+, który w 2022 r. kończy 35 lat. Między państwami członkowskimi utrzymują się jednak pewne różnice – odsetek młodych ludzi znających ten program jest największy w Grecji (72 proc.) i na Cyprze (70 proc.), a najmniejszy w Szwecji (26 proc.).

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex