Przyszłość internetu i demokracji
Po raz pierwszy kraje z całego świata przedstawiają wspólną wizję przyszłości internetu, aby zagwarantować, że wartości, które wyznają poza internetem, były również chronione w sieci.
Unia Europejska, Stany Zjednoczone i partnerzy międzynarodowi zaproponowali deklarację dotyczącą przyszłości internetu, określającą wizję i zasady budzącej zaufanie sieci.
Partnerzy wspierają internet przyszłości – otwarty, bezpłatny, globalny, interoperacyjny, niezawodny i bezpieczny – oraz potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz ochrony i poszanowania praw człowieka w internecie i w całym świecie cyfrowym. Do tej pory 60 podmiotów, w tym wszystkie państwa członkowskie, zatwierdziło tę deklarację, a oczekuje się, że w najbliższych tygodniach kolejne kraje pójdą za ich przykładem.
Deklaracja dotycząca przyszłości internetu jest zgodna z prawami i zasadami mocno zakorzenionymi w UE i opiera się na deklaracji praw i zasad cyfrowych w cyfrowej dekadzieW, której podpisanie Komisja zaproponowała wspólnie z Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej.
Partnerzy deklaracji potwierdzają, że internet musi wzmacniać fundamentalne zasady demokracji oraz podstawowe wolności i prawa człowieka określone w Powszechnej deklaracji praw człowieka. Żywią oni wspólne przekonanie, że internet powinien funkcjonować jako jedna zdecentralizowana sieć obejmująca inne sieci, w której technologie cyfrowe są wykorzystywane w sposób godny zaufania, bez dyskryminacji jednostek, pozwalający na kontestowalność platform internetowych i umożliwiający uczciwą konkurencję między przedsiębiorstwami.