Rzemieślnicy z unijnym logo
Komisja Europejska zaproponowała pierwsze w historii ramy ochrony własności intelektualnej w przypadku wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. Dzięki temu wyroby takie jak ceramika z Bolesławca zyskają lepszą renomę i ochronę.
Podstawę tych ram stanowią oryginalność i autentyczność tradycyjnych praktyk w regionach, z których produkty te pochodzą. Ramy te obejmą produkty takie jak szkło z Murano, tweed z Donegal, porcelana z Limoges, noże z Solingen i ceramika z Bolesławca. Mimo iż produkty te cieszą się europejską, a niekiedy nawet światową renomą, ich producenci nie mieli dotychczas możliwości opatrzenia ich unijnym logo, które wiązałoby jakość i renomę tych wyrobów z miejscem ich powstania.
Przedłożony przez Komisję wniosek w sprawie rozporządzenia ma na celu umożliwienie producentom – analogicznie do systemu oznaczeń geograficznych dla produktów rolnych i spożywczych, który okazał się wielkim sukcesem – ochrony wyrobów rzemieślniczych i produktów przemysłowych w kontekście ich pochodzenia oraz związanych z nimi tradycyjnych umiejętności, i to zarówno w Europie, jak i poza jej granicami. Ustanawiając unijne oznaczenie pochodzenia, rozporządzenie to ułatwi konsumentom rozpoznawanie tych jakościowych produktów i dokonywanie bardziej świadomych wyborów. Ułatwi ono również promowanie możliwości rozwoju zawodowego oraz tworzenie i utrzymanie miejsc pracy w europejskich regionach, przyczyniając się do ich rozwoju gospodarczego. Proponowane przepisy sprawiłyby również, że tradycyjne wyroby rzemieślnicze i przemysłowe byłyby traktowane na równi z produktami chronionymi przez oznaczenia geograficzne istniejące już w sektorze rolnictwa.