Cenne oznaczenia geograficzne
Wzmocnienie ochrony m.in. w internecie produktów z oznaczeniem geograficznym proponuje Komisja Europejska. Obecnie wartość sprzedaży produktu o chronionej nazwie jest średnio dwukrotnie wyższa niż w przypadku podobnych wyrobów bez certyfikacji.
Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie przeglądu systemu oznaczeń geograficznych (OG) w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych oraz produktów rolnych. Nowe środki powinny spowodować przynoszące korzyści gospodarce wiejskiej zwiększenie wykorzystania OG w całej Unii oraz osiągnięcie wyższego poziomu ochrony, zwłaszcza w internecie. Ich celem jest utrzymanie wysokiej jakości i wysokich standardów żywności w UE oraz zagwarantowanie, że nasze dziedzictwo kulturowe, gastronomiczne i lokalne zostanie zachowane, a jego autentyczność będzie można potwierdzić na całym świecie dzięki certyfikacji.
Komisja proponuje następujące środki mające na celu wzmocnienie i udoskonalenie istniejącego systemu oznaczeń geograficznych:
Skrócona i uproszczona procedura rejestracji: poszczególne przepisy techniczne i proceduralne dotyczące oznaczeń geograficznych zostaną połączone, co spowoduje powstanie jednolitej uproszczonej procedury rejestracji OG dla wnioskodawców z UE i państw trzecich. Ponieważ ta harmonizacja spowoduje skrócenie czasu między złożeniem wniosku a rejestracją, oczekuje się zwiększenia atrakcyjności tych systemów dla producentów.
Wzmocniona ochrona w internecie: nowe ramy prawne wzmocnią ochronę OG w internecie, zwłaszcza w odniesieniu do sprzedaży za pośrednictwem platform internetowych oraz ochrony przed rejestracją w złej wierze i wykorzystywaniem oznaczeń geograficznych w systemie nazw domen.
Większe zrównoważenie: jednym z bezpośrednich skutków strategii 'Od pola do stołu”jest zapewnienie producentom możliwości zaprezentowania swoich działań dotyczących zrównoważenia społecznego, środowiskowego lub gospodarczego w specyfikacjach produktów dzięki ustanowieniu odpowiednich wymogów. Przyczyni się to do lepszej ochrony zasobów naturalnych i gospodarek wiejskich, lokalnych odmian roślin i ras zwierząt, zachowania krajobrazu obszaru produkcji oraz poprawy dobrostanu zwierząt. Może również pozytywny wpływ na postrzeganie przez konsumentów, którzy chcą zmniejszyć niekorzystny wpływ na środowisko.
Zwiększenie uprawnień grup producentów: państwa członkowskie będą musiały uznawać grupy producentów produktów OG na ich wniosek. Uznane grupy producentów będą mogły zarządzać swoimi oznaczeniami geograficznymi, egzekwować i opracowywać oznaczenia geograficzne, zwłaszcza dzięki dostępowi do organów zajmujących się zwalczaniem podrabiania i do organów celnych we wszystkich państwach członkowskich.
Wniosek ponownie wprowadza system jakości gwarantowanych tradycyjnych specjalności oraz stosowanie określenia 'produkt górski” jako stosowanego fakultatywnie określenia jakościowego.
Państwa członkowskie pozostają odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów na szczeblu krajowym, natomiast Komisja pozostaje odpowiedzialna za rejestrację, zmiany i unieważnianie wszystkich rejestracji. Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zapewni wsparcie techniczne w procesie kontroli w celu przyspieszenia procedur. W ciągu ostatnich czterech lat Komisja i EUIPO współpracowały w zakresie oznaczeń geograficznych, w ramach tej współpracy EUIPO wniósł wkład w ocenę około 1 300 wniosków dotyczących OG i utworzył GIview – nową bazę danych umożliwiającą wyszukiwanie wszystkich nazw chronionych, powiązaną z unijnym rejestrem oznaczeń geograficznych.
Przedstawiony wniosek odzwierciedla wyniki szeroko zakrojonego procesu konsultacji. W październiku 2020 r. opublikowano wstępną ocenę skutków, a następnie, w okresie od 15 stycznia 2021 r. do 9 kwietnia 2021 r., przeprowadzono konsultacje publiczne, a także ukierunkowane konsultacje z państwami członkowskimi i odpowiednimi organizacjami w tej dziedzinie.