Wziąć, skorzystać, naprawić, ponownie wykorzystać
Komisja Europejska przedstawia pakiet wniosków w ramach Europejskiego Zielonego ŁaduW. Celem są zrównoważone produkty jako norma w UE, pobudzenie modeli biznesowych o obiegu zamkniętym oraz wzmocnienie pozycji konsumentów w procesie zielonej transformacji. Jak zapowiedziano w planie działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym, Komisja proponuje nowe przepisy, dzięki którym niemal wszystkie dobra materialne na rynku UE będą bardziej przyjazne dla środowiska, oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym i efektywne pod względem energetycznym w całym cyklu życia, od etapu projektowania po codzienne użytkowanie, usuwanie i zmianę przeznaczenia.
Komisja przedstawia również nową strategię, zmierzającą do uczynienia wyrobów włókienniczych trwalszymi, a także zapewnienia, by można było je naprawiać, ponownie wykorzystywać, poddawać recyklingowi. Jest to odpowiedź na tanią odzież niskiej jakości, odpady tekstylne, a zarazem dążenie do zagwarantowania, aby produkcja wyrobów włókienniczych przebiegała z pełnym poszanowaniem praw pracowniczych.
Trzeci wniosek ma na celu wzmocnienie rynku wewnętrznego wyrobów budowlanych. Ma ponadto zapewnić, by obowiązujące ramy regulacyjne umożliwiały realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i klimatu również w środowisku zbudowanym.
I wreszcie, w pakiecie znajduje się wniosek w sprawie nowych przepisów mających na celu wzmocnienie pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej. Konsumenci będą lepiej poinformowani o zrównoważeniu środowiskowym produktów, wzrośnie ich ochrona przed pseudoekologicznym marketingiem.
Szczegóły na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.