Superkomputery w walce z koronawirusem
Korzystający z europejskich obliczeń superkomputerowych projekt badawczy finansowany ze środków UE zapowiada obiecujące wyniki w zakresie potencjalnego leczenia zakażeń COVID-19. To jeden z wielu przykładów, w jaki sposób unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji 'Horyzont 2020′ wspiera naukowców szukających sposobów na pokonanie wirusa.
Konsorcjum Exscalate4CoV, wykorzystujące jedyną w swoim rodzaju kombinację wysokiej mocy obliczeniowej i sztucznej inteligencji z przetwarzaniem biologicznym, zrzesza 18 partnerów i dodatkowo 15 członków stowarzyszonych. Łączy ono ośrodki obliczeń superkomputerowych we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, duże ośrodki badawcze, firmy farmaceutyczne i instytuty biologii z całej Europy. Platforma dysponuje mocą obliczeniową w wysokości około 120 PetaFLOPsów i umożliwia prowadzenie badań nad zachowaniem cząsteczek w celu określenia skutecznego sposobu leczenia zakażenia koronawirusem. Biblioteka związków chemicznych projektu stale rośnie dzięki umowom z nowo stowarzyszonymi firmami farmaceutycznymi.
Konsorcjum przetestowało już praktycznie 400 tys. cząsteczek przy użyciu superkomputerów. Wstępnie wybrano 7 tys. cząsteczek i poddano je dalszym badaniom in vitro. Raloksyfen okazał się obiecującą cząsteczką: według autorów projektu mógłby skutecznie blokować replikację wirusa w komórkach i w ten sposób powstrzymywać rozwój choroby. Jako zalety leku naukowcy wymieniają jego bardzo dobrą tolerancję u pacjentów, bezpieczeństwo i zbadany profil toksykologiczny.
Kolejnym krokiem będą dyskusje konsorcjum z Europejską Agencją Leków na temat tego, w jaki sposób należy kontynuować badania kliniczne, aby ocenić nowe potencjalne zastosowania Raloksyfenu. W przypadku ich powodzenia lek ten można szybko udostępnić w bardzo dużych ilościach i po niskich kosztach.