Pomoc dla Afgańczyków
W związku z poważnym kryzysem humanitarnym, z jakim zmaga się Afganistan, UE uruchamia projekty o wartości 268,3 mln euro, zwiększając niezbędne wsparcie dla ludności Afganistanu.
Wsparcie UE skupia się na podtrzymaniu edukacji, zachowaniu źródeł utrzymania i ochronie zdrowia publicznego, w tym dla uchodźców, migrantów i osób wewnętrznie przesiedlonych. Wsparcie to jest przekazywane za pośrednictwem agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNICEF, WFP, UNDP, UNHCR, WHO, IOM) i ma przynieść społeczności Afganistanu bezpośrednie korzyści. Dwa projekty zapewniają wsparcie obrońcom praw człowieka oraz organizacjom społeczeństwa obywatelskiego.
Nowe projekty, które są uruchamiane, stanowią kluczowy etap w ramach pakietu wsparcia UE o łącznej wartości 1 mld euro, który został zapowiedziany przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w październiku 2021 r. Ogólny pakiet o wartości 1 mld euro obejmuje także środki w wysokości 227 mln euro przeznaczone na ratującą i podtrzymującą życie pomoc humanitarną w sytuacjach kryzysowych; dotyczy ona następujących obszarów: żywność, schronienie, woda, działania związane z higieną, opieka medyczna, edukacja i ochrona. Już w 2021 r. UE przekierowała te środki w całości do swoich partnerów w działalności humanitarnej, aby wesprzeć ludność afgańską w kraju i w regionie, która znajdowała się w szczególnie trudnej sytuacji. Szczególny nacisk położono na potrzeby kobiet i dziewcząt.
UE zaspokaja podstawowe potrzeby i zapewnia podstawowe środki utrzymania, nie zwracając się o pośrednictwo do faktycznych władz. Reakcja ta oparta jest na konkluzjach Rady z 21 września 2021 r., w których podkreślono zobowiązanie Unii Europejskiej do wspierania narodu afgańskiego i zdefiniowano pięć kryteriów warunkujących przyszłą współpracę z faktycznymi władzami Afganistanu, w myśl ustaleń poczynionych z ministrami spraw zagranicznych UE. Kryteria te obejmują ochronę praw człowieka, zwłaszcza praw kobiet i dziewcząt. Regularna współpraca z UE pozostaje zamrożona do czasu spełnienia tych kryteriów.
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce