back to top
2.7 C
Ostrołęka
wtorek, 7 stycznia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Energetyka na zielono

UE przyjęła sprawozdania na temat stanu unii energetycznej z 2021 r., w których podsumowała postępy poczynione przez UE w zakresie przejścia na czystą energię prawie dwa lata po wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu. Chociaż widać pozytywne tendencje, konieczny będzie większy wysiłek, aby osiągnąć cel na 2030 r., jakim jest ograniczenie emisji netto o co najmniej 55 proc. i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W przyszłym roku dane będą musiały zostać dokładnie przeanalizowane pod kątem bardziej długoterminowych tendencji po pandemii COVID-19.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Ze sprawozdania wynika, że w 2020 r. po raz pierwszy odnawialne źródła energii wyprzedziły paliwa kopalne jako główne źródło energii w UE, wytwarzając 38 proc. energii elektrycznej, podczas gdy w przypadku paliw kopalnych odsetek ten wynosił 37 proc. Do tej pory 9 państw członkowskich UE wycofało już węgiel, 13 innych zobowiązało się do jego wycofania, a 4 państwa rozważają możliwe daty. W porównaniu z 2019 r. emisje gazów cieplarnianych w UE-27 spadły w 2020 r. o prawie 10 proc., co stanowi bezprecedensowy spadek emisji spowodowany pandemią COVID-19, który doprowadził do redukcji emisji ogółem o 31 proc. w porównaniu z 1990 r.

Zużycie energii pierwotnej spadło w ubiegłym roku. o 1,9 proc., a zużycie energii końcowej o 0,6 proc. Obie te liczby znajdują się jednak powyżej limitów wymaganych do osiągnięcia celów UE na 2020 r. i 2030 r. i konieczne są dalsze wysiłki, aby zająć się tą kwestią na szczeblu państw członkowskich i UE. Dotacje na paliwa kopalne nieznacznie spadły w 2020 r. ze względu na ogólne niższe zużycie energii. W 2020 r. wzrosły zarówno dotacje na energię ze źródeł odnawialnych, jak i dotacje na efektywność energetyczną.

Tegoroczne sprawozdanie jest również publikowane w kontekście gwałtownego wzrostu cen energii w Europie i na całym świecie, spowodowanego głównie rosnącymi cenami gazu. Chociaż oczekuje się, że sytuacja ta będzie tymczasowa, zwraca ona uwagę na zależność UE od importu energii, która wzrosła do najwyższego poziomu od 30 lat, oraz na znaczenie przejścia na czystą energię dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego UE. Zgodnie z najnowszymi danymi ubóstwo energetyczne dotyka nawet 31 mln osób w UE, a kwestia ta pozostanie w centrum uwagi w świetle wyzwań gospodarczych związanych z COVID-19 i obecnej sytuacji cenowej. Dlatego też Komisja w swoim niedawnym komunikacie w sprawie cen energii położyła duży nacisk na ochronę konsumentów podatnych na zagrożenia.

W sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej przeanalizowano, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła w ubiegłym roku na politykę energetyczną i klimatyczną i przedstawiono w znaczne postępy legislacyjne w realizacji unijnych działań na rzecz dekarbonizacji. Odnotowano również wysiłki polityczne zmierzające do tego, by nasze programy odbudowy po pandemii COVID-19 w większym stopniu niż kiedykolwiek uwzględniały cele w zakresie klimatu i energii.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex