Komisja Europejska wybrała 11 nowych projektów o wartości 120 mln euro w ramach programu 'Horyzont Europa” – największego europejskiego programu w zakresie badań naukowych i innowacji (2021–2027) – w celu wsparcia i umożliwienia pilnych badań nad koronawirusem i jego wariantami.
Środki finansowe są częścią szeregu działań w zakresie badań naukowych i innowacji podjętych w celu walki z koronawirusem i stanowią wkład w ogólne działania Komisji na rzecz zapobiegania skutkom wywołanym koronawirusem i jego wariantami, łagodzenia ich i reagowania na nie, zgodnie z europejskim planem gotowości do obrony biologicznej przed wariantami COVID-19 'Inkubator Hera”.
W 11 wybranych projektach bierze udział 312 zespołów badawczych z 40 krajów, w tym 38 uczestników z 23 krajów spoza UE.
Większość projektów umożliwi wsparcie badań klinicznych nad nowymi sposobami leczenia i szczepionkami, a także tworzenie dużych kohort i sieci współpracy w zakresie koronawirusa z krajami spoza Europy, oraz przyczyni się do tworzenia powiązań z inicjatywami europejskimi. Inne projekty wzmocnią i poszerzą dostęp do infrastruktury badawczej zapewniającej świadczenie usług lub niezbędnej do udostępniania danych, wiedzy fachowej i zasobów badawczych wśród naukowców, aby umożliwić badania nad koronawirusem i jego wariantami. Infrastruktura ta obejmuje już działające elementy, takie jak europejska platforma danych dotyczących COVID-19 i odpowiednie europejskie infrastruktury badawcze w zakresie nauk biologicznych.
Wybrane konsorcja będą współpracować z innymi podobnymi inicjatywami i projektami na szczeblu krajowym, regionalnym i międzynarodowym, aby zmaksymalizować synergię i komplementarność oraz uniknąć powielania wysiłków badawczych. Przyczynią się one do utworzenia unijnego urzędu ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA), dzięki czemu UE będzie w stanie przewidywać przyszłe pandemie i lepiej sobie z nimi radzić.