Cyberbezpieczeństwo w UE
Komisja przedstawia wizję utworzenia nowej wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni, która zajmie się rosnącą liczbą poważnych cyberincydentów mających wpływ na usługi publiczne, przedsiębiorstwa i obywateli w całej Unii Europejskiej. Zaawansowane i skoordynowane działania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa stają się coraz bardziej potrzebne, ponieważ liczba, skala i skutki cyberataków rosną, co w dużym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo. Wszystkie właściwe podmioty w UE muszą być przygotowane do wspólnego reagowania i wymiany informacji na zasadzie potrzebnego, a nie ograniczonego, dostępu.
Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni została ogłoszona po raz pierwszy przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w wytycznych politycznych Celem zaproponowanej jednostki jest zgromadzenie zasobów i wiedzy fachowej dostępnych w UE i jej państwach członkowskich, aby skutecznie zapobiegać masowym cyberincydentom i cyberkryzysom, powstrzymywać je i reagować na nie.
Społeczności zajmujące się cyberbezpieczeństwem, w tym społeczności cywilne, organy ścigania, dyplomacji i cyberobrony, a także partnerzy z sektora prywatnego, zbyt często działają oddzielnie. Dzięki wspólnej jednostce ds. cyberprzestrzeni uzyskają one wirtualną i fizyczną platformę współpracy: właściwe instytucje, organy i agencje UE wraz z państwami członkowskimi będą stopniowo budować europejską platformę na rzecz solidarności i pomocy w celu przeciwdziałania cyberatakom na dużą skalę.
Źródło ec.europa.eu