Ekologiczna i cyfrowa transformacja Europy
Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport na temat wyników w dziedzinie nauki, badań i innowacji, w którym analizuje wyniki Europy w kontekście globalnym. Dokument zawiera 11 zaleceń politycznych mających na celu wspieranie ludzi, naszej planety i dobrobytu.
Podkreśla potrzebę badań i innowacji (R&I) w celu wspierania zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu przedsiębiorstw, regionów i krajów, upewniając się, że nikt nie zostanie w tyle za dążeniem do wzmocnienia systemów innowacji, zwłaszcza w regionach słabiej rozwiniętych. Podkreśla także potrzebę zapewnienia Europejczykom odpowiednich umiejętności w świetle nowych rewolucji technologicznych, a także znaczącą rolę polityki w zakresie badań naukowych i innowacji we wzmacnianiu wydajności przedsiębiorstw, która prowadzi do zrównoważonego tworzenia miejsc pracy i wartości.
UE należy do czołowych graczy w dziedzinie produkcji i doskonałości naukowej, na przykład stanowi 25 proc. na całym świecie najczęściej cytowanych publikacji naukowych na temat klimatu i 27 proc. w dziedzinie biogospodarki. Jeśli chodzi o wnioski patentowe w tych dwóch obszarach, UE przoduje również w zakresie 24 proc. w klimacie i 25 proc. w biogospodarce. Potrzebne są jednak dalsze wysiłki, aby przekształcić wyniki badań w zrównoważone rozwiązania rynkowe, a także zbudować silną Europejską Przestrzeń Badawczą i zwiększyć skuteczność publicznych systemów badawczych. A ponieważ digitalizacja przekształca badania naukowe i innowacje, właściwa polityka powinna wspierać zaawansowane technologie oraz umiejętności cyfrowe naukowców, a także promowanie otwartej nauki i zapewnienie wystarczających inwestycji w wysokiej jakości infrastrukturę danych. Horyzont Europa, kolejny program ramowy UE w zakresie badań naukowych i innowacji, będzie kluczowym elementem w zwiększaniu wysiłków w zakresie badań naukowych i innowacji oraz kierowaniu nimi, poprzez ukierunkowane podejście i partnerstwa europejskie.
Opierając się na doskonałości UE i najwyższych wynikach badań naukowych i innowacji, w raporcie na temat wyników badań naukowych i innowacji przedstawiono 11 zaleceń politycznych zgrupowanych wokół trzech głównych filarów:
Badania naukowe i innowacje dla bezpiecznej i sprawiedliwej przestrzeni dla ludzkości;
Badania naukowe i innowacje dla globalnego przywództwa;
Badania naukowe i innowacje dla gospodarki i społeczeństwa.
Wspólnie torują one drogę do badań naukowych i innowacji realizujących cele zrównoważonego rozwoju i poprzez uwzględnianie ich w polityce i inicjatywach UE przyczynią się do uczciwej, neutralnej dla klimatu i cyfrowej Europy, a jednocześnie zwiększą konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw i regionów.
Źródło. ec.europa.eu