Z widokiem na prawa socjalne UE
We wtorek 29 maja w Domu Europy miała miejsce debata w cyklu 'Z Widokiem na Europę”. Spotkanie odbyło w nawiązaniu do Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego, gdzie uroczyście proklamowano Europejski Filar Praw Socjalnych. Eksperci we Wrocławiu rozmawiali na temat inicjatywy, której celem jest zapewnienie obywatelom nowych i bardziej skutecznych praw w zakresie zatrudnienia, warunków pracy oraz ochrony socjalnej i integracji społecznej. Organizatorem wydarzenia było Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Unia pomaga solidarnie
Na 12,2 mln euro z Funduszu Solidarności UE może liczyć Polska w ramach pomocy w likwidowaniu zniszczeń spowodowanych burzami i ulewnymi deszczami w sierpniu 2017 r. Wsparcie otrzymają również Grecja, Litwa i Bułgaria, które w ubiegłym roku także doświadczyły klęsk żywiołowych.
12,2 mln euro dla Polski po burzach i ulewnych deszczach w sierpniu 2017 r.
Między 9 a 12 sierpnia 2017 r. gwałtowne burze i ulewne deszcze nawiedziły trzy polskie województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i wielkopolskie, niszcząc dziesiątki tysięcy hektarów lasów i upraw, a także infrastrukturę transportową i energetyczną. Najbardziej ucierpiały okręgi toruński i gdański. Kwota 12,2 mln euro może zostać wykorzystana na pokrycie części wydatków związanych z oczyszczeniem zniszczonych lasów, usunięciem powalonych drzew z dróg i torów kolejowych oraz na pomoc w odnowieniu uszkodzonej infrastruktury.
Państwa członkowskie dotknięte klęską żywiołową mogą wystąpić o różnego rodzaju krótko- i długoterminową pomoc z UE. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności może zostać uruchomiony przez państwo członkowskie w sytuacji kryzysowej. Komisja zaproponowała również wzmocnienie zdolności UE do krótkoterminowego reagowania kryzysowego poprzez nowy system o nazwie rescEU.
Państwa członkowskie mogą wystąpić o pomoc z Funduszu Solidarności UE w celu wsparcia ich długofalowych działań naprawczych po klęsce żywiołowej.
Żródło: ec.europa.eu