COSME – szansa dla polskich firm
1,2 mld złotych – tyle wyniesie portfel kredytowy dla małych i średnich firm, który udostępni Narodowy Pośrednik Finansowy. Umowa zostanie zawarta w ramach 'Programu na rzecz konkurencji przedsiębiorców i MŚP’ (COSME) oraz Planu Inwestycyjnego dla Europy. Z tej okazji odbędzie się konferencja prasowa oraz prezentacja sukcesów polskich firm, które korzystają z instrumentów finansowych UE. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 12 lipca o godz. 12 w Klubie Bankowca, ul. Smolna 6, Warszawa.
Narodowy Pośrednik Finansowy oficjalnie zakontraktuje 12 lipca portfel kredytowy dla MŚP na ponad 1 200 000 000 złotych. NPF to jeden z największych polskich banków, który od lat obsługuje każdy rodzaj firm sektora – startupy, średnie przedsiębiorstwa oraz tzw. mid caps. Bank regularnie jest doceniany i wyróżniany na forach krajowych i międzynarodowych za współpracę z MŚP. Posiada także pozytywne doświadczenia w programach UE.
——————————————————————
KE – Ustawa o Sadzie Najwyższym z Uchybieniami
Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym. 3 lipca 27 sędziom Sądu Najwyższego spośród 72 – czyli więcej niż co trzeciemu – grozi przymusowe przejście w stan spoczynku. Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym obniża wiek emerytalny sędziów z 70 do 65 lat.
Przepis ma również zastosowanie do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, którego sześcioletnia kadencja zostałaby przedwcześnie zakończona. Zgodnie z ustawą obecni sędziowie mogą zadeklarować Prezydentowi RP chęć dalszego zajmowania stanowiska. Prezydent może dwukrotnie przedłużyć mandat sędziego każdorazowo na okres trzech lat. Brak jest kryteriów, którymi ma się kierować Prezydent, podejmując decyzję o przedłużeniu; nie ma też możliwości przeprowadzenia kontroli sądowej takiej decyzji.
Komisja jest zdania, że środki te naruszają zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów, a tym samym Polska nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.