Handel wspiera prawa człowieka
Zgodnie ze sporządzanym co dwa lata sprawozdaniem Komisji Europejskiej w sprawie ogólnego systemu preferencji taryfowych, eksport do UE z 71 krajów korzystających z systemu GSP wzrósł do prawie 184 mld euro. Obejmuje to kwotę prawie 69 mld euro eksportu, w przypadku którego skorzystano z preferencji ustanowionych w ramach tego systemu.
Ogólny system preferencji znosi cła przywozowe na eksport z krajów rozwijających się do UE. Poprzez tworzenie dodatkowych możliwości eksportowych pomaga on wielu krajom w walce z ubóstwem i tworzeniu miejsc pracy, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Najnowsze sprawozdanie pokazuje, że dzięki GSP kraje, takie jak Sri Lanka, Mongolia i Boliwia, skuteczniej radzą sobie z problemem pracy dzieci.
Strategia handlowa UE przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ na całym świecie. Preferencje handlowe stanowią zachętę dla krajów beneficjentów do podejmowania dalszych kroków w kierunku skutecznego wdrażania międzynarodowych konwencji dotyczących praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i dobrych rządów.
Nie brakuje wyzwań w 71 krajach korzystających z GSP, m.in. w dziedzinach takich jak ograniczenia ciążące na społeczeństwie obywatelskim, wolność mediów, dostęp do wymiaru sprawiedliwości, prawa mniejszości, kara śmierci oraz wolność zrzeszania się. Niewystarczające postępy, m.in. w kilku największych krajach beneficjentach, doprowadziły do wzmocnienia przez UE monitorowania oraz zaangażowania, w szczególności w dziedzinie praw człowieka i praw pracowniczych. W przypadku Kambodży doprowadziło to do wszczęcia przez UE procedury czasowego wycofania preferencji ze względu na poważne i systematyczne naruszanie zasad podstawowych konwencji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowej Organizacji Pracy.
W sprawozdaniu zbadano, w jakim stopniu kraje korzystające z GSP wykorzystują ten systemu dla rozwoju. Przeanalizowano w nim również szereg nadrzędnych kwestii, takich jak swoboda działania społeczeństwa obywatelskiego, postępy w walce z pracą dzieci oraz kwestie związane z ochroną środowiskowa i dobrymi rządami. Przedstawiono także przykłady tego, w jaki sposób UE współpracuje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, takimi jak społeczeństwo obywatelskie, organizacje międzynarodowe – w szczególności organy monitorujące ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy – oraz władze krajów korzystających z systemu, aby zwiększyć skuteczność GSP i jednocześnie zapewnić, by handel i wartości zawsze szły w parze.
Przemysł UE jest ważnym partnerem w urzeczywistnianiu zrównoważonego rozwoju poprzez inwestycje i produkcję w krajach systemu GSP, pozyskiwanie w nich surowców, a także zapewnianie przestrzegania przez nie międzynarodowych norm pracy i norm środowiskowych.