Migracja, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo
Legalna migracja: Komisja wzywa 17 państw członkowskich do wdrożenia dyrektywy w sprawie studentów i naukowców spoza UE
Komisja podjęła decyzję o wystosowaniu wezwań do usunięcia uchybienia do 17 państw członkowskich (Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Republiki Czeskiej, Finlandii, Francji, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Polski, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji) w związku z niezgłoszeniem przez te państwa przepisów prawa krajowego, które dokonują pełnej transpozycji dyrektywy w sprawie warunków wjazdu, pobytu i wewnątrzunijnej mobilności osób niebędących obywatelami UE w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie, programach wymiany młodzieży szkolnej lub projektach edukacyjnych oraz podjęcia pracy w charakterze au pair. Państwa członkowskie miały obowiązek dostosowania ustawodawstwa krajowego do przepisów tej dyrektywy oraz poinformowania o tym Komisji do dnia 23 maja 2018 r. Państwa członkowskie mają dwa miesiące na pełną transpozycję dyrektywy do prawa krajowego, w przeciwnym razie Komisja może rozważyć wystosowanie do nich uzasadnionych opinii.
———————————————————————–
Mobilność i transport
Paliwa alternatywne: Komisja wzywa BUŁGARIĘ i POLSKĘ do pełnego wdrożenia przepisów UE dotyczących rozwoju infrastruktury dla paliw alternatywnych.
Komisja wezwała Bułgarię i Polskę do pełnej transpozycji europejskich przepisów dotyczących infrastruktury dla paliw alternatywnych . Przepisy te, które dotyczą między innymi zharmonizowanych norm na potrzeby infrastruktury dla paliw alternatywnych oraz podstawowych wymogów mających umożliwiać rozwój elektromobilności, odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego UE. Ich celem jest również zmniejszenie zależności transportu od ropy naftowej i złagodzenie jego wpływu na środowisko. Wspomniane dwa państwa członkowskie powinny były dokonać transpozycji tej dyrektywy do dnia 18 listopada 2016 r., ale według służb Komisji nie zdołały przed tą datą transponować niektórych przepisów operacyjnych zawartych w dyrektywie. Państwa te mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Źródło ec.europa.eu