Tego lata Europejczycy podróżujący po UE będą po raz pierwszy korzystać z tak szerokiej oferty praw cyfrowych. Po zniesieniu roamingu przyszedł czas na dostęp do internetowego abonamentu na telewizję, filmy, transmisje sportowe, muzykę czy e-książki. Przepisy w dziedzinie ochrony danych zapewniają lepszą kontrolę nad danymi osobowymi.
Prawa cyfrowe już stosowane w życiu codziennym
Od czerwca 2017 r. Europejczycy mogą korzystać ze swoich telefonów komórkowych podczas podróży po UE, tak samo jak u siebie w kraju, bez dodatkowych opłat. Od momentu zniesienia opłat roamingowych na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego pobrano ponad pięciokrotnie więcej danych i wykonano prawie dwa i pół raza więcej połączeń telefonicznych.
Od kwietnia 2018 r., podróżując po całej UE, konsumenci mogą także korzystać z usług online w zakresie treści, takich jak filmy, seriale i transmisje sportowe, na które wykupili dostęp w swoim kraju (zob. przykłady w zestawieniu informacji
Dzięki nowym przepisom w dziedzinie ochrony danych, które obowiązują w całej UE od 25 maja 2018 r., Europejczycy mogą bezpiecznie przenosić dane osobowe między dostawcami usług takich jak przechowywanie w chmurze lub poczta elektroniczna. Każdy ma teraz prawo wiedzieć, w jaki sposób gromadzone są dane osobowe, a także czy jego dane nie zostały w nieuprawniony sposób ujawnione lub wykradzione. 'Prawo do bycia zapomnianym” nakazuje usunięcie danych osobowych na wniosek, jeżeli przedsiębiorstwo nie ma uzasadnionego powodu, by je przechowywać.
Ponadto przepisy w zakresie neutralności sieci, które obowiązują od wiosny 2016 r., zapewniają wszystkim Europejczykom dostęp do otwartego internetu, gwarantując im nieograniczoną swobodę w wyborze treści, aplikacji, usługi i informacji.
Część praw cyfrowych już obowiązuje, ale jeszcze więcej wejdzie w życie w nadchodzących miesiącach. Od września Europejczycy będą mieli prawo do jeszcze szerszego stosowania krajowej identyfikacji elektronicznej (eID) celem uzyskania dostępu do usług publicznych w całej UE.
Od grudnia do swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału dojdzie jeszcze swobodny przepływ danych nieosobowych, dzięki któremu wszyscy uzyskają dostęp do lepszych i bardziej konkurencyjnych usług przechowywania i przetwarzania danych w UE. Przedsiębiorcy natomiast będą mieli prawo do decydowania o tym, gdzie w UE będą przechowywać i przetwarzać różne rodzaje danych.
Od 3 grudnia Europejczycy będą mogli dokonywać zakupów przez internet bez nieuzasadnionych ograniczeń, niezależnie od tego, gdzie w UE się znajdują. Nie będą już mieli problemów ze stronami internetowymi, które blokują im dostęp lub przekierowują ich na inne strony tylko dlatego, że dany klient lub jego karta kredytowa pochodzą z innego kraju.
Od przyszłego roku mieszkańcom UE łatwiej będzie porównywać ceny usług doręczania paczek; będą też mogli skorzystać z tańszych transgranicznych usług doręczania paczek .
Uzgodnione przepisy dotyczące podatku od wartości dodanej w handlu elektronicznym umożliwią przedsiębiorcom załatwianie wszystkich transgranicznych spraw związanych z VAT za pomocą jednego portalu internetowego i w ojczystym języku.
Źródło. ec.europa.eu