Grecja wychodzi na prostą
Grecja pomyślnie zakończyła trzyletni program pomocy stabilizacyjnej w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), który zabezpiecza jej miejsce w samym sercu strefy euro i Unii Europejskiej. Udane zakończenie programu świadczy o wysiłkach podjętych przez greckie społeczeństwo, zaangażowaniu kraju w reformy oraz solidarności jej europejskich partnerów.
W ramach programu pomocy stabilizacyjnej Grecja uzyskała pożyczki na łączną kwotę 61,9 miliarda euro na podstawie wdrożenia kompleksowego pakietu reform na bezprecedensową skalę. W programie pomocy stabilizacyjnej zastosowano skoordynowane podejście do rozwiązania głęboko zakorzenionych i obecnych od lat problemów strukturalnych, które były jednym z powodów wystąpienia kryzysu gospodarczego w Grecji.
Kraj ten podjął działania zapewniające mu stabilność budżetową: przezwyciężył poważny deficyt salda sektora instytucji rządowych i samorządowych i w 2017 r. odnotował jego nadwyżkę. Według prognoz nadwyżka ta ma się utrzymać. Podejmowane reformy i działania konsolidacyjne z czasem będą przynosić coraz większe efekty i tym samym będą miały pozytywny wpływ na stabilność finansów publicznych jeszcze długo po zakończeniu programu.
Sytuacja w sektorze finansowym znacznie się poprawiła za sprawą udanego procesu dokapitalizowania, restrukturyzacji systemu zarządzania w sektorze bankowym, a także wysiłków na rzecz wdrożenia strategii, by zmniejszyć wolumen kredytów zagrożonych. Wysiłki te należy kontynuować.
Poprawiła się także wydajność i skuteczność administracji publicznej, m.in. dzięki wprowadzeniu nowych zasad mianowania, oceny i mobilności pracowników sektora publicznego; powołaniu niezależnego urzędu ds. dochodów publicznych oraz podjęciu działań mających poprawić wydajność systemu sądowego.
Co więcej Grecja przeprowadziła ważne działania strukturalne, aby poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej i zwiększyć konkurencyjność i tym samym przyciągnąć inwestorów i umożliwić istniejącym już spółkom dalszy rozwój, wprowadzanie innowacji i tworzenie miejsc pracy. Działania te służą również stworzeniu trwałego i powszechnego systemu rent i emerytur, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych, m.in. systemu zakładającego minimalny dochód gwarantowany.
Wszystkie opisane wyżej reformy stały się podstawą trwałego ożywienia gospodarczego, tworząc niezbędne warunki dla zrównoważonego wzrostu gospodarczego, nowych miejsc pracy i zdrowych finansów publicznych w przyszłości.
Źródło wc.europa.eu