back to top
1.7 C
Ostrołęka
czwartek, 16 stycznia 2025 r.

Wiadomości europejskie

REKLAMA

Sojusz Europy z Afryką

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Komisja zaproponowała dziś nowy sojusz 'Afryka – Europa” w celu pogłębienia stosunków gospodarczych i pobudzenia inwestycji oraz tworzenia miejsc pracy na kontynencie afrykańskim. Podczas okazji orędzia o stanie Unii 2018r. przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker mówił, że 'Afryka nie potrzebuje działań charytatywnych, tylko rzeczywistego i sprawiedliwego partnerstwa. A my, Europejczycy, tego partnerstwa potrzebujemy w takim samym stopniu.’

wniosek jest dowodem zaangażowania na rzecz pogłębienia partnerstwa między Afryką a UE i zawiera zarys szeregu kluczowych działań, które obejmują:
pobudzanie inwestycji strategicznych i wzmocnienie roli sektora prywatnego, szczególnie przez ograniczanie w większym stopniu ryzyka projektów inwestycyjnych dzięki łączeniu dotacji i pożyczek, oraz dzięki gwarancjom;
inwestowanie w ludzi dzięki inwestowaniu w edukację i umiejętności, aby na poziomie kontynentalnym i w poszczególnych krajach zwiększyć szanse na zatrudnienie oraz dostosować umiejętności do potrzeb rynku pracy, m.in. przez oferowanie stypendiów i możliwości udziału w programach wymiany, w szczególności w ramach Erasmus+;
poprawa otoczenia biznesowego i klimatu dla inwestycji, w szczególności przez zacieśnienie dialogu z partnerami afrykańskimi oraz wspieranie wprowadzanych przez nich reform w tej dziedzinie;
wykorzystanie pełnego potencjału integracji gospodarczej i handlu: w perspektywie długoterminowej, w oparciu o wprowadzenie w życie afrykańskiej kontynentalnej strefy wolnego handlu, planuje się zawarcie kompleksowej międzykontynentalnej umowy o wolnym handlu między UE i Afryką. W ramach związanych z tym przygotowań należy w jak największym stopniu wykorzystać umowy o partnerstwie gospodarczym, umowy o wolnym handlu, w tym pogłębione i kompleksowe strefy wolnego handlu oferowane państwom Afryki Północnej, a także inne systemy handlu z UE, do tworzenia afrykańskiej kontynentalnej strefy wolnego handlu.
uruchomienie ważnego pakietu zasobów finansowych, o czym świadczy w szczególności dotyczący przyszłych wieloletnich ram finansowych UE w odniesieniu do finansowania zewnętrznego, w którym Afrykę uznano za region priorytetowy.

Sojusz doprowadzi do konkretnych rezultatów, takich jak utworzenie do 10 milionów miejsc pracy w ciągu najbliższych 5 lat. Dzięki wsparciu finansowemu UE, które zostanie uruchomione do 2020 r.:
35 tys. studentów i nauczycieli akademickich z Afryki weźmie udział w programie Erasmus+ do 2020 r., Kolejne 70 tys. skorzysta z niego do 2027 r., co oznacza, że łączna liczba beneficjentów wyniesie 105 tys. osób w ciągu dziesięciu lat.
750 tys. osób odbędzie szkolenie zawodowe w celu rozwoju umiejętności.
30 mln osób i przedsiębiorstw skorzysta z dostępu do energii elektrycznej dzięki wspieranym przez UE inwestycjom w energię ze źródeł odnawialnych i zwiększonej zdolności generowania energii o 5 gigawatów.
24 mln osób będzie miało dostęp do dróg przejezdnych przez cały rok dzięki zmobilizowanym inwestycjom w infrastrukturę transportową.
Zgodnie z przewidywaniami w Afryce ma powstać 3,2 mln miejsc pracy w ramach planu inwestycji zwierzynach dzięki samym tylko programom inwestycyjnym ukierunkowanym na małe i średnie przedsiębiorstwa.
Za sprawą gwarancji w wysokości 75 mln euro pojedynczy program inwestycyjny w ramach planu inwestycji zewnętrznych przyczyni się do stworzenia 800 tys. miejsc pracy.
W najbliższych miesiącach zorganizowane zostaną konsultacje i dialog z partnerami afrykańskimi, aby wspólnie określić priorytety i podjąć dalsze działania.

Źródło ec.europa.eu

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex