Sojusz Europy z Afryką
Komisja zaproponowała dziś nowy sojusz 'Afryka – Europa” w celu pogłębienia stosunków gospodarczych i pobudzenia inwestycji oraz tworzenia miejsc pracy na kontynencie afrykańskim. Podczas okazji orędzia o stanie Unii 2018r. przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker mówił, że 'Afryka nie potrzebuje działań charytatywnych, tylko rzeczywistego i sprawiedliwego partnerstwa. A my, Europejczycy, tego partnerstwa potrzebujemy w takim samym stopniu.’
wniosek jest dowodem zaangażowania na rzecz pogłębienia partnerstwa między Afryką a UE i zawiera zarys szeregu kluczowych działań, które obejmują:
pobudzanie inwestycji strategicznych i wzmocnienie roli sektora prywatnego, szczególnie przez ograniczanie w większym stopniu ryzyka projektów inwestycyjnych dzięki łączeniu dotacji i pożyczek, oraz dzięki gwarancjom;
inwestowanie w ludzi dzięki inwestowaniu w edukację i umiejętności, aby na poziomie kontynentalnym i w poszczególnych krajach zwiększyć szanse na zatrudnienie oraz dostosować umiejętności do potrzeb rynku pracy, m.in. przez oferowanie stypendiów i możliwości udziału w programach wymiany, w szczególności w ramach Erasmus+;
poprawa otoczenia biznesowego i klimatu dla inwestycji, w szczególności przez zacieśnienie dialogu z partnerami afrykańskimi oraz wspieranie wprowadzanych przez nich reform w tej dziedzinie;
wykorzystanie pełnego potencjału integracji gospodarczej i handlu: w perspektywie długoterminowej, w oparciu o wprowadzenie w życie afrykańskiej kontynentalnej strefy wolnego handlu, planuje się zawarcie kompleksowej międzykontynentalnej umowy o wolnym handlu między UE i Afryką. W ramach związanych z tym przygotowań należy w jak największym stopniu wykorzystać umowy o partnerstwie gospodarczym, umowy o wolnym handlu, w tym pogłębione i kompleksowe strefy wolnego handlu oferowane państwom Afryki Północnej, a także inne systemy handlu z UE, do tworzenia afrykańskiej kontynentalnej strefy wolnego handlu.
uruchomienie ważnego pakietu zasobów finansowych, o czym świadczy w szczególności dotyczący przyszłych wieloletnich ram finansowych UE w odniesieniu do finansowania zewnętrznego, w którym Afrykę uznano za region priorytetowy.
Sojusz doprowadzi do konkretnych rezultatów, takich jak utworzenie do 10 milionów miejsc pracy w ciągu najbliższych 5 lat. Dzięki wsparciu finansowemu UE, które zostanie uruchomione do 2020 r.:
35 tys. studentów i nauczycieli akademickich z Afryki weźmie udział w programie Erasmus+ do 2020 r., Kolejne 70 tys. skorzysta z niego do 2027 r., co oznacza, że łączna liczba beneficjentów wyniesie 105 tys. osób w ciągu dziesięciu lat.
750 tys. osób odbędzie szkolenie zawodowe w celu rozwoju umiejętności.
30 mln osób i przedsiębiorstw skorzysta z dostępu do energii elektrycznej dzięki wspieranym przez UE inwestycjom w energię ze źródeł odnawialnych i zwiększonej zdolności generowania energii o 5 gigawatów.
24 mln osób będzie miało dostęp do dróg przejezdnych przez cały rok dzięki zmobilizowanym inwestycjom w infrastrukturę transportową.
Zgodnie z przewidywaniami w Afryce ma powstać 3,2 mln miejsc pracy w ramach planu inwestycji zwierzynach dzięki samym tylko programom inwestycyjnym ukierunkowanym na małe i średnie przedsiębiorstwa.
Za sprawą gwarancji w wysokości 75 mln euro pojedynczy program inwestycyjny w ramach planu inwestycji zewnętrznych przyczyni się do stworzenia 800 tys. miejsc pracy.
W najbliższych miesiącach zorganizowane zostaną konsultacje i dialog z partnerami afrykańskimi, aby wspólnie określić priorytety i podjąć dalsze działania.
Źródło ec.europa.eu