back to top
14.3 C
Ostrołęka
sobota, 12 lipca 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Obywatele z inicjatywami

REKLAMA

'Wiem, co jem! Cała prawda na talerzu” i 'Powstrzymać oszustwa i nadużywanie funduszy UE” – to dwie kolejne europejskie inicjatywy europejskiej, o których rejestracji postanowiło kolegium komisarzy. Jeżeli w ciągu roku każdą z inicjatyw poprze milion osób z co najmniej 7 państw członkowskich, wówczas Komisja Europejska będzie musiała zareagować w ciągu trzech miesięcy.

Deklarowanym celem inicjatywy 'Wiem, co jem! Cała prawda na talerzu” jest wprowadzenie obowiązkowych deklaracji pochodzenia dla wszystkich produktów spożywczych, co pozwoli zapobiegać nadużyciom, chronić zdrowie publiczne i zagwarantować prawo konsumentów do informacji.

Podejmując decyzję w sprawie rejestracji tej inicjatywy, Komisja odnosi się wyłącznie do prawnej dopuszczalności zgłoszonej propozycji. Na tym etapie Komisja nie analizowała jej jeszcze pod względem merytorycznym.
Rejestracja inicjatywy odbędzie się w dniu 2 października 2018 r. Od tego momentu rozpocznie się roczny proces zbierania podpisów przez organizatorów. Jeżeli w ciągu roku poprze ją milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować w ciągu trzech miesięcy. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu tego wniosku bądź jego odrzuceniu i w obu przypadkach jest zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

W ramach proponowanej inicjatywy 'Powstrzymać oszustwa i nadużywanie funduszy UE” wzywa się – z myślą o ochronie interesów finansowych Unii – do stosowania zaostrzonych kontroli i surowszych sankcji w tych państwach członkowskich, które nie uczestniczą w pracach Prokuratury Europejskiej.
W decyzji kolegium stwierdza się, że oświadczenia o poparciu dla inicjatywy należy zbierać przy założeniu, iż poparcia udziela się propozycjom, które nie wprowadzają rozróżnienia między państwami członkowskimi wyłącznie w zależności od ich ewentualnego udziału w pracach Prokuratury Europejskiej. Wynika to z brzmienia Traktatów, zgodnie z którym akty prawne nie mogą różnicować państw członkowskich wyłącznie na podstawie ich ewentualnego udziału we wzmocnionej współpracy. Mogą jednak zawierać takie rozróżnienie, jeżeli jest ono obiektywnie uzasadnione, na przykład w przypadku istnienia różnych poziomów ochrony interesów finansowych Unii.
Decyzja Komisji w sprawie rejestracji wspomnianej inicjatywy odnosi się wyłącznie do prawnej dopuszczalności zgłoszonej propozycji. Na tym etapie Komisja nie analizowała jeszcze jej treści.
Rejestracja inicjatywy nastąpi w dniu 27 września 2018 r., w którym rozpocznie się trwający rok proces zbierania przez organizatorów deklaracji poparcia. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować w ciągu trzech miesięcy. Komisja będzie mogła podjąć decyzję o przyjęciu tego wniosku bądź jego odrzuceniu i w obu przypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

ŹRÓDŁO: ec.europa.eu

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex