Biogospodarka – nowa siła Unii
Do 2030 roku mamy szanse na stworzenie miliona nowych, zielonych miejsc pracy – ocenia Komisja Europejska przedstawiając plan działania na rzecz rozwoju zrównoważonej biogospodarki o obiegu zamkniętym.
Jak zapowiedzieli przewodniczący Jean-Claude Juncker i pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans w swoim liście intencyjnym, towarzyszącym orędziu o stanie Unii 2018, nowa strategia dotycząca biogospodarki stanowi część działań Komisji na rzecz stworzenia impulsu dla ożywienia zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji w UE. Celem jest zwiększenie zrównoważonego wykorzystania zasobów odnawialnych i poprawa w tym zakresie, aby stawić czoła globalnym i lokalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu czy zrównoważony rozwój.
W świecie ograniczonych zasobów biologicznych i zasobów ekosystemów potrzebne są wysiłki na rzecz innowacji, aby zapewnić ludziom żywność, czystą wodę i energię. Dzięki biogospodarce można wytwarzać paliwo z alg, poddawać recyklingowi odpady z tworzyw sztucznych, a także przekształcać odpady w nowe meble i ubrania albo przemysłowe produkty uboczne w bionawozy. Biogospodarka daje szansę na stworzenie do 2030 r. 1 mln nowych, zielonych miejsc pracy.
Źródło ec.europa.eu