back to top
1.7 C
Ostrołęka
wtorek, 21 stycznia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Komisja Europejska Upomina Rumunię

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

KE przyjęła najnowsze sprawozdanie z postępów władz w Bukareszcie w zakresie wypełnienia zobowiązań określonych w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji (MWiW).

W okresie dwunastu miesięcy, który upłynął od poprzedniego sprawozdania przedstawionego w listopadzie 2017 roku, Rumunia podjęła pewne kroki w celu wdrożenia zaleceń zawartych w sprawozdaniu ze stycznia 2017 roku. Jednak ocena wydana w sprawozdaniu ze stycznia 2017 r. była stale uzależniona od braku negatywnych działań stawiających pod znakiem zapytania postępy osiągnięte w ciągu ostatnich 10 lat. Wejście w życie zmienionych ustaw regulujących wymiar sprawiedliwości, ogólne naciski na niezależność sądów, a w szczególności na Krajową Dyrekcję ds. Przeciwdziałania Korupcji (DNA) oraz inne działania utrudniające walkę z korupcją stanowiły regres bądź też zakwestionowanie nieodwracalności postępów. Komisja odnotowała również ogólniejsze czynniki wykraczające poza zakres mechanizmu współpracy i weryfikacji, jednak mające wyraźny wpływ na postępy w zakresie reformy sądownictwa i zwalczania korupcji. W tym względzie w sprawozdaniu stwierdzono, że wolne i pluralistyczne media odgrywają ważną rolę w rozliczaniu rządzących z podejmowanych przez nich działań, np. w ujawnianiu ewentualnych przypadków korupcji.
W związku z tym 12 zaleceń przedstawionych w sprawozdaniu ze stycznia 2017 r. nie wystarcza już do tego, aby zrealizować założenie wyrażone przez przewodniczącego Junckera po objęciu przez niego urzędu, tj. zakończyć stosowanie mechanizmu współpracy i weryfikacji podczas kadencji obecnej Komisji. Z tego względu w sprawozdaniu zawarto osiem dodatkowych zaleceń w celu naprawy obecnej sytuacji. Najważniejsze instytucje Rumunii będą musiały dowieść swojego zdecydowanego zaangażowania w niezależność sądów i walkę z korupcją jako fundamentalnych elementów, konieczne będzie również przywrócenie krajowym mechanizmom kontroli i równowagi zdolności reagowania, gdy istnieje ryzyko działań stanowiących krok wstecz.

Źródło ec.europa.eu

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex