Bułgaria poczyniła dalsze postępy we wdrażaniu naszych zaleceń – powiedział pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans referując najnowsze sprawozdanie przygotowane w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji (MWiW). Sofia jest nim objęta od 2007 r. Komisja oczekuje od bułgarskich władz realizacji zobowiązań m.in. w zakresie reformy sądownictwa, walki z korupcją i przestępczością.
W sprawozdaniu przedstawiono postępy poczynione w ostatnim roku w celu realizacji końcowych 17 zaleceń wydanych przez Komisję w sprawozdaniu ze stycznia 2017 r. i z zadowoleniem przyjęto dalsze starania i determinację Bułgarii na rzecz wdrożenia tych zaleceń. Komisja jest przekonana, że Bułgaria – jeśli utrzyma obecną pozytywną tendencję – będzie w stanie wdrożyć pozostałe zalecenia a zatem osiągnąć odpowiednie rezultaty w zakresie pozostałych wskaźników. Umożliwi to zakończenie procesu MWiW dla Bułgarii przed końcem obecnej kadencji Komisji – zgodnie z wytycznymi wyznaczonymi przez przewodniczącego Jean-Claude’a Junckera po objęciu urzędu.
Bułgaria musi w dalszym ciągu osiągać określone wyniki, aby skonsolidować poczynione postępy. Ta pozytywna tendencja będzie musiała zostać utrzymana w ramach MWiW i będzie wymagać stałego monitorowania przez władze bułgarskie po zamknięciu tego mechanizmu. Przejrzysta sprawozdawczość władz bułgarskich oraz kontrola publiczna i obywatelska odegrają ważną rolę w internalizacji monitorowania na szczeblu krajowym oraz zapewnieniu niezbędnych zabezpieczeń pozwalających utrzymać drogę postępu i reform. Ponadto w sprawozdaniu Komisji zauważono znaczne pogorszenie stanu bułgarskiego otoczenia medialnego w ostatnich latach, co może ograniczać dostęp społeczeństwa do informacji i może mieć negatywny wpływ na niezależność sądownictwa; zaobserwowano w szczególności ukierunkowane ataki na sędziów w niektórych mediach. Ogólniej rzecz biorąc zdolność mediów oraz społeczeństwa obywatelskiego do zapewnienia rozliczalności sprawujących władzę w pluralistycznym i wolnym od presji otoczeniu jest istotnym fundamentem dla kontynuowania reform objętych MWiW, a także dla lepszego sprawowania rządów.
Komisja jest przekonana, że Bułgaria będzie kontynuowała podjęte wysiłki i będzie w stanie spełnić wszystkie pozostałe zalecenia. Komisja będzie nadal uważnie śledzić postępy w tym zakresie i dokona dalszej oceny osiągniętych rezultatów przed końcem swojej obecnej kadencji. Komisja oczekuje, że zakończy to proces MWiW dla Bułgarii. Mając na uwadze ten cel Komisja zwraca się do Bułgarii o kontynuowanie obecnej pozytywnej tendencji i wdrożenie wszystkich pozostałych zaleceń.