Europejczycy obawiają się dezinformacji
Przed głosowaniem do europarlamentu większość obywateli UE obawia się kampanii dezinformacyjnych, naruszeń ochrony danych oraz cyberataków. Opublikowane właśnie badanie Eurobarometru pokazuje oczekiwania mieszkańców Europy przed wyborami w maju 2019 r. Europejczyków zapytano również, co ich motywuje do pójścia do lokalu wyborczego i oddania głosu.
Na corocznym seminarium w sprawie praw podstawowych w 2018 roku spotykają się politycy, naukowcy, dziennikarze, organizacje pozarządowe i aktywiści, aby omówić, jak sprawić, by nasze demokracje były bardziej odporne i sprzyjały włączeniu społecznemu, jak wspierać społeczeństwo obywatelskie i lepiej chronić wolne i uczciwe wybory.
W 2014 r. w wyborach europejskich udział wzięło 42 proc. Europejczyków. Opublikowane badania dają pojęcie o tym, co mogłoby skłonić ich do głosowania:
43 proc. respondentów chciałoby uzyskać więcej informacji na temat UE i jej wpływu na ich codzienne życie;
31 proc. chciałoby widzieć więcej młodych ludzi wśród kandydatów.
Komisja Junckera cały czas pracuje nad przybliżeniem Unii obywatelom. Od początku kadencji komisarze europejscy pozostają w kontakcie z obywatelami – wzięli oni udział w ponad tysiącu dialogów obywatelskich.
We wrześniu Komisja Europejska przedłożyła już szereg konkretnych propozycji, które mają zagwarantować przebieg wyborów do Parlamentu Europejskiego w sposób wolny, sprawiedliwy i bezpieczny. Zaproponowano między innymi większą przejrzystość internetowych ogłoszeń politycznych oraz możliwość nałożenia kar za nielegalne wykorzystanie danych osobowych do świadomego wywierania wpływu na wynik wyborów.
Komisja Europejska utworzyła również europejską sieć współpracy wyborczej, która po raz pierwszy spotka się w styczniu 2019 r. Komisja wzywa państwa członkowskie do jak najszybszego wyznaczenia swoich przedstawicieli w tej sieci. Sympozjum na temat praw podstawowych będzie okazją do przeanalizowania potencjalnych rozwiązań przed pierwszym posiedzeniem sieci.