Podatki bez luk
Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy UE mające na celu wyeliminowanie głównych luk prawnych umożliwiających przedsiębiorstwom unikanie opodatkowania. Wszystkie państwa członkowskie będą stosować nowe prawnie wiążące środki przeciwdziałające praktykom stosowanym przez duże firmy wielonarodowe. Przepisy opierają się na globalnych standardach opracowanych przez OECD.
Przepisy opierają się na globalnych standardach opracowanych przez OECD w 2015 r., dotyczących erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków (BEPS), i powinny ułatwić zapobieganie wyprowadzania zysków poza UE, gdzie nie są one opodatkowane.
Szczegółowe informacje
Wszystkie państwa członkowskie będą teraz opodatkowywały zyski przenoszone do krajów o niskich stawkach podatkowych, gdzie przedsiębiorstwo podlegające opodatkowaniu nie prowadzi rzeczywistej działalności gospodarczej (przepisy dotyczące kontrolowanych przedsiębiorstw zagranicznych).
Aby zniechęcić przedsiębiorstwa do stosowania nadmiernych płatności z tytułu odsetek w celu zminimalizowania kwoty podatku, państwa członkowskie ograniczą kwoty kosztów netto z tytułu odsetek, które przedsiębiorstwo będzie mogło odliczyć od swojego dochodu podlegającego opodatkowaniu (przepisy dotyczące ograniczonej możliwości odliczenia odsetek).
Państwa członkowskie będą miały możliwość eliminowania systemów unikania opodatkowania w przypadkach, gdy nie mają zastosowania inne przepisy przeciwdziałające unikaniu opodatkowania (klauzula ogólna przeciwdziałania nadużyciom)
1 stycznia 2020 r. wejdą w życie dalsze przepisy, dotyczące rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych, uniemożliwiające przedsiębiorstwom unikanie opodatkowania przez wykorzystywanie rozbieżności w przepisach podatkowych dwóch różnych państw UE, a także środki służące zapewnieniu, aby zyski z tytułu aktywów takich jak własność intelektualna, wyprowadzane z państwa członkowskiego, podlegały opodatkowaniu w tym państwie (przepisy o opodatkowaniu niezrealizowanych zysków kapitałowych).