back to top
5 C
Ostrołęka
czwartek, 28 listopada 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

We Wrocławiu o ochronie przed powodzią i susza

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Dlaczego w zabezpieczeniu ludzi przed skutkami powodzi i suszy kluczowe znaczenie ma ochrona rzek i mokradeł? Na to i inne pytania odpowiedzą eksperci podczas konferencji 'Powódź i susza – jak chronić ludzi w zgodzie z naturą”, która odbędzie się 21-22 marca 2019 roku we Wrocławiu.  Z okazji Światowego Dnia Wody, na wydarzenie zapraszają Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Z powodu zmian klimatu Polskę czekają w nadchodzących latach coraz dłuższe okresy suszy. Jednocześnie wzrastać będzie częstotliwość występowania gwałtownych i bardzo intensywnych opadów, niosąc ze sobą zwiększone ryzyko powodzi.

Zmiany te oznaczają konieczność wypracowania nowego podejścia do zarządzania zasobami wodnymi i ochrony wód w Polsce.
W zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony przeciwpowodziowej i łagodzeniu skutków suszy istotną rolę odgrywają rozwiązania wykorzystujące naturalne zjawiska i procesy przyrodnicze (nature-based solutions). Działania takie jak renaturyzacja rzek i potoków czy przywracanie mokradeł umożliwiają zatrzymywanie wód opadowych w górnych częściach zlewni, ograniczając ryzyko niszczycielskich wezbrań i powodzi na głównych rzekach. Pozwalają także wykorzystać zdolności retencyjne dolin rzecznych i bagien, znacznie przewyższające potencjalną pojemność sztucznej infrastruktury retencyjnej, umożliwiając odnawianie się zasobów wód podziemnych i zapewniając dostępność wody pitnej oraz wody dla rolnictwa. Działania te są również bardziej efektywne ekonomicznie – można dzięki nim osiągnąć odpowiedni poziom ochrony przeciwpowodziowej i skutecznie łagodzić skutki suszy dużo niższym kosztem niż w przypadku budowy infrastruktury hydrotechnicznej. Ich ogromną przewagą jest też korzystny wpływ na przyrodę – rozwiązania naturalne nie tylko nie wiążą się z degradacją przyrody, ale umożliwiają odtwarzanie ekosystemów rzecznych i bagiennych z ich bogactwem dzikiego życia.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex