Prawo po stronie autorów
Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na nową dyrektywę w sprawie praw autorskich, która przyniesie wymierne korzyści obywatelom, sektorom kreatywnym, prasie, naukowcom, pracownikom sektora oświaty i instytucjom kultury.
Celem reformy jest dostosowanie przepisów prawa autorskiego do zmieniających się realiów. Aktualnie użytkownicy mediów korzystają z treści kreatywnych i artykułów prasowych przede wszystkim za pośrednictwem internetowych serwisów oferujących wideo na żądanie, serwisów muzycznych, czytników kanałów oraz platform, na których użytkownicy sami zamieszczają materiały. Wniosek ten został zaproponowany przez Komisję we wrześniu 2016 r. i przegłosowany przez Parlament Europejski w marcu 2019 r.
Nowa dyrektywa wzmocni dziennikarstwo wysokiej jakości w UE i zapewni lepszą ochronę europejskim twórcom i wykonawcom. Użytkownicy skorzystają z nowych przepisów, które umożliwią im legalne wprowadzanie treści chronionych prawami autorskimi na takie platformy jak YouTube lub Instagram. Ponadto będą korzystać z lepszych zabezpieczeń związanych z wolnością wypowiedzi, kiedy będą zamieszczać w internecie wideo zawierające treści należące do posiadaczy praw autorskich, na przykład w formie memów czy parodii.
Dyrektywa o prawach autorskich jest częścią szerszej inicjatywy mającej na celu dostosowanie prawa autorskie UE do epoki cyfrowej.
Źródło. ec.europa.eu